Europejskie puchary. Dłuższa droga polskiego zespołu do Ligi Mistrzów

Od przyszłego sezonu ulegną zmianie zasady kwalifikacji do europejskich pucharów. Aby za dwanaście miesięcy znaleźć się w fazie grupowej Ligi Mistrzów, najlepsza polska drużyna będzie musiała przebrnąć przez aż cztery, a nie jak do tej pory trzy, rundy eliminacyjne.


Taka informacja z pewnością nie tylko wydłuży, ale przede wszystkim utrudni drogę przedstawiciela Lotto Ekstraklasy do najważniejszych klubowych rozgrywek w Europie. Wynika to jednak głównie z rankingu UEFA, w którym Polska zajmuje dopiero dwudziestą pozycję za takimi państwami jak Białoruś czy Rumunia.

Od sezonu 2018/2019 eliminacje do Ligi Mistrzów będą się składać aż z pięciu rund. Nasza najlepsza rodzima drużyna rozpocznie zmagania od drugiej, czyli do gry wejdzie już 10 lipca, kiedy to będą trwały jeszcze mistrzostwa świata w Rosji.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak zwiększenia z dwudziestu dwóch do dwudziestu sześciu zespołów mających zagwarantowany udział w nowej edycji, bez konieczności rywalizacji w kwalifikacjach. W związku z tym, wolnych pozostanie jedynie sześć miejsc do obsadzenia, a nie dziesięć, jak do tej pory.

W Lidze Europy również przewidziano pięć rund eliminacyjnych. Ekipy z drugiej i trzeciej pozycji w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce wystartują od drugiej (ok. 10 lipca), zaś triumfator krajowego pucharu – od trzeciej (ok. 24 lipca).

Sport.RIRM

drukuj