Euroliga. Smutna inauguracja Stelmetu, zdecydowała czwarta kwarta

Koszykarze Stelmetu Zielona Góra przegrali na inaugurację Euroligi z Żalgirisem Kowno 62:66. Losy spotkania rozstrzygnęła ostatnia kwarta, w której mistrzowie Polski ulegli rywalom 9:20. W trakcie ostatnich czterech minut gospodarze ani razu nie trafili do kosza przeciwników.

Dwa zwycięstwa na otwarcie sezonu (Superpuchar Polski i 1. kolejka Tauron Basket Ligi) sprawiły, że na dzisiejszy pojedynek kibice z Zielonej Góry czekali z dużym apetytem. Do kadry mistrzów Polski dołączyli koszykarze reprezentacji Polski – Mateusz Ponitka i Karol Gruszecki, a o sile rozegrania wciąż stanowił Łukasz Koszarek.

Martynas Pocius Dejan Borownjak Nemanja DjurisicOd początku widowiska Żalgiris miał spore problemy w ofensywie, co bez skrupułów wykorzystywali miejscowi. Wynik meczu otworzył rzutem za trzy Vlad-Sorin Moldoveanu, a gdy dwukrotnie trafił Koszarek tablica wyników wyświetliła rezultat 7:2. Goście szybko odrobili straty, zaś prowadzenie objęli po udanej akcji Renaldasa Seibutisa (9:10). Skutecznie na zagranie Litwinów odpowiedzieli Mateusz Ponitka i Dejan Borovnjak (13:10). Po pierwszej kwarcie Stelmet wygrywał różnicą dwóch oczek (17:15).

W drugiej odsłonie gospodarze zanotowali bardzo niepokojący przestój w ofensywie. Przez długi czas punkty zdobywali głównie goście (22:28). Straty znacząco zmniejszyły dwie świetne akcje Ponitki, a do remisu rzutem z dystansu doprowadził Koszarek (30:30). Za sprawą punktów wywalczonych przez Gruszeckiego zielonogórzanie schodzili do szatni prowadząc 35:34.

Po powrocie na parkiet mistrzowie Polski wyraźnie podkręcili tempo. Trafione rzuty Moldoveanu i Borovnjaka powiększyły ich przewagę do sześciu oczek (40:34). Udaną końcówkę kwarty zanotował Łukasz Koszarek, a dwie świetne akcje w wykonaniu tego zawodnika coraz bardziej pogrążały Żalgiris. Po trójce Dee Bosta prowadzenie Stelmetu urosło do 11 punktów. Przed decydującą odsłoną podopieczni Saso Filipovskiego wygrywali 53:46.

Vlad Moldoveanu  Paulius Jankunas  Edgaras Ulanovas  Renaldas SeibutisNic nie wskazywało na tak słabą postawę gospodarzy w ostatnich dziesięciu minutach meczu. Niebezpiecznie zrobiło się na 3 minuty i 40 sekund przed końcową syreną, kiedy dwie trójki gości zapewniły im wyrównanie. Mistrzowie Polski walczyli, ale wyraźnie brakowało im sił, co było efektem ambitnej i twardej w ich wykonaniu obrony. Minutę przed końcem rywale objęli prowadzenie, na co dwoma „pudłami” z linii rzutów wolnych odpowiedział Ponitka. Seria ofensywnych zbiórek pod tablicą Stelmetu pogrzebała szansę gospodarzy na dobry wynik.

Spotkanie zakończyło się triumfem gości z Litwy 66:62. W ciągu ostatnich czterech minut zielonogórzanie ani razu nie sforsowali defensywy przeciwnika. Teraz czeka ich bardzo trudne, wyjazdowe starcie z Barceloną. Do kolejnej rundy awansują cztery najlepsze drużyny z sześciozespołowej grupy.