Euroliga kobiet. Energa postraszyła faworytki

Bliskie sensacji były koszykarki Energi Toruń w swoim inauguracyjnym spotkaniu Euroligi. Katarzynki minimalnie przegrały z faworyzowaną Nadieżdą Orenburg 63:65.

Przed meczem zdecydowanymi kandydatkami do zwycięstwa były gospodynie. Dla torunianek dzisiejsze starcie było debiutem w rozgrywkach Euroligi. Zmobilizowane zawodniczki Energi od początku spisywały się rewelacyjnie. Agresywna obrona i skuteczność w ofensywie zaowocowały efektem w postaci siedmiopunktowej przewagi (27:20).

W drugiej kwarcie Nadieżda szybko odrobiła straty, wykorzystując chwilowy przestój polskiej drużyny. Gdy wydawało się, że Rosjanki jeszcze przed przerwą odskoczą na kilka oczek przewagi, do dobrej gry wróciły zawodniczki z Torunia. Ostatecznie równo z syreną kończoną pierwszą połowę meczu na tablicy wyników pojawił się rezultat 37:37.

Po przerwie Katarzynki radziły sobie fantastycznie, nie pozwalając przeciwniczkom na zdobywanie punktów. Same rzuciły 17 oczek z rzędu, co wywołało prawdziwy szok wśród kibiców z Orenburga. Na dłuższą metę rozzłościło to tylko pogrążone w długim śnie gospodynie. Nadieżda zaczęła gonić wynik, a cztery minuty przed końcem wyszła na wyczekiwane prowadzenie.

Przybite torunianki wciąż próbowały nawiązać walkę z faworytkami. Celna trójka Aleksandry Pawlak zmniejszyła prowadzenie Rosjanek do zaledwie jednego punktu. Na więcej Enerdze zabrakło już jednak czasu, a nieprzewidywalny pojedynek zakończył się ostatecznie triumfem miejscowych 65:63.

Wśród Katarzynek na szczególne wyróżnienie zasłużyły Rebecca Harris i Tijana Ajdukovic, które rzuciły odpowiednio 14 i 13 oczek. Ekipę z Orenburga do wygranej poprowadziła DeWanna Bonner, zdobywczyni 15 punktów. W najbliższym spotkaniu Tauron Basket Ligi drużyna z Torunia podejmie CCC Polkowice.

Nadieżda Orenburg – Energa Toruń 65:63 (20:27, 17:10, 10:19, 17:7)

Nadieżda:  D. Bonner 15, N. Zhedik 10, G. Johnson 10, A. Cruz 9, Z. Dimitrakou 9, N. Vieru 6, E. Beglova 6, E. Volkova 0, E. Kirillova 0.

Energa:  R. Harris 14, T. Ajdukovic 13, A. Pawlak 9, J. Velinovic 8, A. Jackson 7, M. Reid 7, K. Suknarowska 3, T. Peckova 2, A. Makowska 0.