Euro 2020. Belgia odwróciła losy meczu z Danią. De Bruyne zrobił różnicę

Kolejne zwycięstwo Belgów podczas Euro 2020. Drużyna Roberto Martineza, choć przegrywała do przerwy, pokonała w Kopenhadze reprezentację Danii 2:1. Kluczowe dla losów meczu okazało się wprowadzenie do gry po zmianie stron Kevina De Bruyne’a.

To było świetne widowisko. Na Parken od początku wiele się działo, a wynik meczu już w 99. sekundzie otworzył Yussuf Poulsen. Zawodnik RB Lipsk wykorzystał podanie Pierre-Emile Hoejbjerga – który przejął piłkę po złym wybiciu jej przez Jasona Denayera – i płaskim strzałem z pola karnego zmusił do kapitulacji Thibaut Courtoisa.

W 10. minucie sędzia przerwał spotkanie. Piłkarze, trenerzy oraz kibice oddali w ten sposób hołd wracającemu do zdrowia Christianowi Eriksenowi [więcej tutaj].

Po krótkiej przerwie Duńczycy mogli podwyższyć prowadzenie, ale na siódmym metrze wślizgiem w futbolówkę nie trafił Mikkel Damsgaard. Z biegiem czasu Belgowie zaczęli zdobywać teren, ale nie przekładało się to na dobre i klarowne sytuacje pod bramką Kaspera Schmeichela.

Selekcjoner „Czerwonych Diabłów” Roberto Martinez musiał działać. W przerwie dokonał kluczowej – jak się później okazało – zmiany. Miejsce bezproduktywnego Driesa Mertensa zajął Kevin De Bruyne. Lider belgijskiej drużyny zaznaczył swoją obecność na boisku już dziesięć minut po przerwie. Wówczas w niezwykle inteligentny sposób dostrzegł wychodzącego na wolne pole Thorgana Hazarda, a ten tylko dopełnił formalności uderzeniem z siedmiu metrów.

Gwiazda Manchesteru City kwadrans później wystąpiła już w roli głównej. Po kapitalnej akcji całego zespołu, Romelu Lukaku zagrał do Edena Hazarda, który następnie podał przed pole karne do Kevina De Bruyne’a. 29-letni pomocnik mocnym strzałem z pierwszej piłki zmusił do kapitulacji Kaspera Schmeichela.

W 75. minucie podopieczni Kaspera Hjulmanda stanęli przed dużą szansą na doprowadzenie do remisu. Z groźnym uderzeniem Martina Braithwaite’a poradził sobie jednak w świetnym stylu Thibaut Courtois. W końcówce szczęścia poszukał jeszcze Mathias Jensen, ale bez efektu.

Ostatecznie Belgowie wygrali 2:1 i tym samym są już pewni awansu do 1/8 finału Euro 2020. Dania natomiast, mimo zerowego dorobku punktowego, pozostaje w grze. Aby myśleć o wyjściu z grupy, musi przede wszystkim pokonać w najbliższy poniedziałek (godz. 21:00) reprezentację Rosji.