Euro 2016. Griezmann dał Francji miejsce w ćwierćfinale!

Dwa trafienia Antoine’a Griezmanna zagwarantowały reprezentacji Francji miejsce w ćwierćfinale Euro 2016. Gospodarze turnieju, choć do przerwy przegrywali 0:1, zdołali pokonać Irlandczyków 2:1. Podopieczni Martina O’Neilla mecz kończyli w dziesiątkę. Nadzieje na awans swojej drużyny próbował przedłużyć Shane Duffy, która sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Griezmanna.

Awans do 1/8 finału mistrzostw Irlandczycy wywalczyli w ostatnich minutach pojedynku z Włochami. Wygrana 1:0 zagwarantowała im miejsce w fazie pucharowej i mecz z faworyzowaną reprezentacją Francji. Gospodarze od początku turnieju mają spore problemy ze zdobywaniem goli. Błysk Dimitri Payeta zdecydował o ich zwycięstwie nad Rumunią (2:1). W kolejnym starciu Trójkolorowi dopiero w końcówce dwukrotnie sforsowali defensywę Albanii (2:0).

Round of 16 France vs IrelandSensacją zapachniało już na początku pojedynku, kiedy Paul Pogba sfaulował we własnej szesnastce Shane’a Longa. Egzekutorem jedenastki był Robbie Brady, który pokonał Hugo Llorisa strzałem w lewy róg bramki. Mecz od razu zyskał na atrakcyjności, a podopieczni Didiera Deschampsa rzucili się do odrabiania strat. Trudno było im jednak wypracować stuprocentową okazję do zdobycia gola.

Swoje szanse stwarzali za to Irlandczycy. Gdyby nie Hugo Lloris futbolówka zatrzepotałaby w siatce po uderzeniu Daryla Murphy’ego. Choć gospodarze do końca pierwszej części gry naciskali na rywali, momentami sprawiali wrażenie zupełnie bezradnych. Dodatkowym zmartwieniem okazały się żółte kartki dla N’Golo Kante i Adila Ramiego. Obaj zawodnicy nie zagrają przez nie w spotkaniu ćwierćfinałowym.

Round of 16 France vs Ireland„5 minut, które wstrząsnęło Irlandią” – tak zatytułować można drugą odsłonę rywalizacji na Parc Olympique Lyonnais. Po dośrodkowaniu Bacary’ego Sagny w polu karnym główkował Antoine Griezmann, a muśnięta przez Darrena Randolpha piłka wylądowała w siatce. W 61. minucie było już 2:1. Po centrze z głębi pola futbolówkę zgrał Olivier Giroud. Ta wylądowała pod nogami Griezmanna, który po raz drugi pokonał golkipera rywali.

Round of 16 France vs IrelandTrójkolorowi poszli za ciosem i chwilę później mogli przypieczętować awans. Wychodzącego na czystą pozycję napastnika Atletico Madryt przed szesnastką nieprzepisowo zatrzymywał Shane Duffy, za co obejrzał czerwony kartonik. Sporo ożywienia w poczynania ofensywne Francuzów wniósł wprowadzony na murawę Andre Pierre-Gignac. Jego uderzenie z narożnika pola karnego wylądowało na poprzeczce bramki Randolpha. W doliczonym czasie gry hat-tricka mógł skompletować Griezmann, jednak tym razem przegrał pojedynek z golkiperem Irlandii.

Gospodarze turnieju, mimo ogromnych problemów w pierwszej połowie, znaleźli się ostatecznie w najlepszej ósemce mistrzostw Europy. Ich gra wciąż pozostawia jednak wiele do życzenia, a słów krytyki pod adresem swoich rodaków nie szczędził Bixente Lizarazu. W pojedynku ćwierćfinałowym rywalem Francji będzie lepszy z pary Anglia – Islandia.