Eliminacje Euro 2016. Remis w Zenicy! Walka o awans rozstrzygnie się na Wyspach

W pierwszym spotkaniu barażowym Eliminacji Euro 2016 Bośnia i Hercegowina zremisowała w Zenicy z Irlandią 1:1. Gdy chwilę przed końcem do siatki rywali trafił Robbie Brady, trudno było liczyć na odpowiedź gospodarzy. Doszło do niej jednak w 85. minucie, kiedy to wyrównał Edin Dzeko.

Bośnia i Hercegowina walkę o bezpośredni awans przegrała ze znakomitą Belgią i waleczną Walią. Irlandczycy szansę bezpośredniego awansu z grupy D stracili dopiero w ostatniej kolejce w spotkaniu z reprezentacją Polski. Do Zenicy Wyspiarze przyjechali bez dziewięciu zawodników – kontuzje i zawieszenia.

Bosnia and Herzegovina vs IrelandPoczątek spotkania był bardzo spokojny. Bośnia dłużej utrzymywała się przy piłce, lecz nie miała pomysłu na rozmontowanie defensywy przyjezdnych. W 11. minucie okazję na przetestowanie Darrena Randolpha miał Miralem Pjanić, jednak uderzył nad poprzeczką. Szczęścia szukał także Vedad Ibisević. Po jego strzale piłka trafiła zaledwie w boczną siatkę.

Im dłużej trwała pierwsza część gry, tym lepiej grali gospodarze. Bardzo dobrze prezentował się Edin Visca. Bośniak szarżował prawą stroną, lecz strasznie ciężko było mu się przebić przez żelazną obronę drużyny prowadzonej przez Martina O’Neilla. Ostatecznie do szatni piłkarze obu drużyn schodzili przy wyniku 0:0.

Po zmianie stron miejscowi w dalszym ciągu atakowali, a grupowi rywale Polaków w walce o Euro 2016 powstrzymywali swoich przeciwników, jak tylko mogli. Po godzinie gry najlepszą okazję w meczu miał Senad Lulić, który napotkał na silny opór dobrze dysponowanego Randolpha.

Bosnia and Herzegovina vs IrelandNa gole musieliśmy czekać do końcowych minut. Wtedy to Robbie Brady niespodziewanie pokonał Asmira Begovicia uderzeniem po krótkim rogu. Irlandczycy z remisu cieszyli się tylko chwilę. Ognjen Vranjes dopadł do futbolówki przy linii końcowej i dośrodkował w pole karne. Tam czekał Edin Dzeko – snajper Romy dostawił nogę, a futbolówka wpadła do siatki. W ostatnich minutach żadna z ekip nie zdołała strzelić bramki dającej wygraną. Tym samym mecz zakończył się remisem 1:1.

Rewanż, który wyłoni finalistę piłkarskich mistrzostw Europy, odbędzie się 16 listopada.