Eliminacje Euro 2016. Podsumowanie niedzielnych spotkań

Remisy Belgii z Walią i Włochów z Chorwatami, odrodzenie Holandii oraz zwycięstwo Czechów nad Islandią – to najciekawsze wydarzenia niedzielnych spotkań eliminacyjnych do Mistrzostw Europy 2016.

GRUPA A

Czech Republic vs IcelandPojedynek na szczycie grupy A elektryzował całą piłkarską Europę. Odradzająca się powoli reprezentacja Czech podejmowała przed własną publicznością rewelację eliminacji – Islandię. Po koszmarnym błędzie Petra Cecha, który niepotrzebnie wyszedł do dośrodkowania, głową piłkę do bramki skierował Ragnar Sigurdsson. Nasi południowi sąsiedzi ani myśleli odrzucić wyzwanie, przed jakim postawili ich przyjezdni. Jeszcze przed przerwą Pavel Kaderabek wykorzystał dogranie Daniela Pudila, doprowadzając do wyrównania. Losy pojedynku rozstrzygnęło samobójcze trafienie Hannesa Halldorssona, który ratując niefortunną interwencję jednego ze swoich obrońców, wbił futbolówkę do własnej siatki. W końcówce meczu zrehabilitował się Cech. Golkiper londyńskiej Chelsea skutecznymi interwencjami nie pozwolił podopiecznym Larsa Lagerbacka na wywiezienie choćby punktu z Pilzna.

Netherlands vs LatviaNa swoją reprezentację nie mogli tym razem narzekać Holendrzy. Przed meczem wszyscy poważnie zastanawiali się nad przyszłością Guusa Hiddinka w kadrze. Pod wodzą legendarnego szkoleniowca jego podopieczni przegrali aż 4 z 5 rozegranych spotkań. Tym razem „Oranje” spisali się zdecydowanie lepiej, pokonując przed własną publicznością Łotwę aż 6:0. Wynik pojedynku już w 6. minucie otworzył Robin van Persie, który wykorzystał świetne dośrodkowanie Arjena Robbena. Pomocnik Bayernu Monachium swojego gola zdobył pół godziny później, pokonując bramkarza gości uderzeniem zza pola karnego. Przed przerwą rezultat podwyższył jeszcze Klaas-Jan Huntelaar. Kolejne trafienia obserwowaliśmy w ostatnim kwadransie drugiej odsłony, kiedy do łotewskiej siatki trafiali Jeffrey Bruma oraz ponownie Robben i Huntelaar. W ostatnim starciu grupy A zwycięstwo nareszcie odniosła Turcja, która u siebie wygrała z Kazachstanem 3:1.

Wyniki:

Czechy – Islandia 2:1 (1:1)
P. Kaderabek 45+1’ H. Halldorsson 61’ (sam.) – R. Sigurdsson 9’

Holandia – Łotwa 6:0 (3:0)
R. van Persie 6’ A. Robben 35’ 82’ K.-J. Huntelaar 42’ 89’ J. Bruma 77’

Turcja – Kazachstan 3:1 (2:0)
B. Yilmaz 26’ (k.) 29’ S. Aziz 83’ – S. Smakow 87’ (k.)

GRUPA B

Belgium vs WalesKolejny rozczarowujący występ zanotowali Belgowie. Tym razem „Czerwone diabły” nie zdołały strzelić bramki Walii. W pierwszej połowie golkipera „Smoków” uratował słupek przy próbie Nicolasa Lombaertsa. Po przerwie Wayne Hennessey zdołał zatrzymać uderzenie Christiana Benteke, gwarantując swojej reprezentacji niezwykle cenny punkt. Coraz trudniejszą sytuację mają Bośniacy, którzy tym razem wysoko ulegli na wyjeździe Izraelowi aż 0:3. Na listę strzelców wpisali się Gil Vermouth, Omar Damari i Eran Zehavi. W barwach uczestników niedawnego mundialu nie wystąpili Edin Dzeko i Vedad Ibisević. Wysoka wygrana nad Andorą 5:0 pozwoliła Cypryjczykom na wyprzedzenie Belgów i wskoczenie na trzecie miejsce w tabeli.

Wyniki:

Belgia – Walia 0:0

Izrael – Bośnia i Hercegowina 3:0 (2:0)
G. Vermouth 36’ O. Damari 45’ E. Zehavi 70’

Cypr – Andora 5:0 (3:0)
G. Merkis 9’ G. Efrem 31’ 42’ 60’ D. Christofi 87’ (k.)

GRUPA H

Italy vs CroatiaNajwięcej europejscy kibice spodziewali się dziś po pojedynku Chorwatów i Włochów. Urwanie głowy między słupkami swojej bramki od początku spotkania miał Gianluigi Buffon. Golkiper kilkukrotnie wykazywał się kunsztem bramkarskim po strzałach Ivana Rakiticia, Ivana Perisicia, czy Luki Modricia. Wicemistrzom Europy na objęcie prowadzenia pozwoliła już pierwsza akcja ofensywna, w której zza szesnastki idealnie przymierzył Antonio Candreva. Przyjezdni odpowiedzieli niemal natychmiast. Z narożnika pola karnego huknął Perisić, a futbolówka po niepewnej interwencji Buffona zatrzepotała w siatce gospodarzy. W 28. minucie kontuzja uniemożliwiła kontynuowanie gry Modriciowi. To nie osłabiło jego kolegów, którzy dzięki uderzeniu Rakiticia mogli objąć prowadzenie. Skuteczną interwencją przed linią brakową popisał się jednak Andreas Ranocchia. W drugiej połowie wynik nie uległ już zmianie. Chuligańskim zachowaniem w historii meczu zapisali się za to kibice Chorwacji, którzy obok rzucania rac na murawę, starli się dodatkowo ze służbami porządkowymi. W pozostałych pojedynkach grupy H Norwegia okazała się minimalnie lepsza od Azerbejdżanu, a Bułgaria zaledwie zremisowała u siebie z Maltą 1:1.