El. MŚ koszykarzy. Polacy pokonali Chorwację i jadą na turniej!

Nikt nam już tego nie zabierze. Polacy – po 52 latach – pojadą na mistrzostwa świata w koszykówce. Dziś na wyjeździe pokonali Chorwację 77:69.

Rywale byli mocno osłabieni. Drażen Anzulović nie mógł skorzystać ani z zawodników NBA, ani z koszykarzy Euroligi. A to tylko zwiększało szanse biało-czerwonych.

Początek był bardzo zły. Pudłowali A.J. Slaughter i Maciej Lampe. W tym czasie punkty zdobywali Chorwaci, którzy objęli prowadzenie 12:0. Dopiero po ośmiu minutach kosz gospodarzy odczarował Mateusz Ponitka. Trójkę posłał jeszcze Łukasz Koszarek, ale i tak po pierwszej kwarcie to rywale byli z przodu (16:8).

Zaraz po wznowieniu gry nasi zawodnicy szybko zniwelowali straty do dwóch oczek. Wtedy – przy wyprowadzaniu akcji – piłkę stracił Koszarek. Blok odnotował wracający Ponitka. Nerwy miejscowych dały o sobie znać, kiedy dwukrotnie pomylili się spod kosza.

Przy wyniku 22:18 stracił Slaughter, jednak znowu do końca poszedł Ponitka. To on dał wyraźny sygnał do ataku. Tym bardziej, że zaraz po kolejnym bloku asystował przy trójce Slaughtera (22:21). To wciąż była kropla w morzu potrzeb. Bo Chorwaci zdołali się uspokoić i na przerwę schodzili z zaliczką czterech punktów (36:32).

W trzeciej kwarcie biało-czerwoni wyszli wreszcie na prowadzenie, by po chwili je stracić. Nastroje były już lepsze. Za sprawą Łukasza Koszarka i Michała Sokołowskiego to Polacy ponownie byli krok przed gospodarzami (59:61).

W decydującym momencie nasi koszykarze opanowali emocje i wreszcie odskoczyli. Spod kosza trafiał Slaughter, przy rzutach wolnych nie mylił się Mateusz Ponitka. Mądra gra w końcówce pozwoliła Polakom utrzymać to, co wcześniej wypracowali.

Skończyło się na 77:69 i tylko cud mógł nam zabrać awans na mistrzostwa świata. Z niecierpliwością czekaliśmy na wynik meczu Włochów z Węgrami. Pewna wygrana tych pierwszych pozwoliła biało-czerwonym już na dobre otwierać szampany. Jedziemy na mistrzostwa świata!