fot. PAP/EPA

El. ME 2018. Klęska z Białorusią niemal przekreśla szanse na awans

Nie tak miał wyglądać powrót do kadry Karola Bieleckiego, Krzysztofa Lijewskiego czy Michała Jureckiego. Biało-czerwoni nie wyszli z kryzysu, który rozpoczął się wraz z inauguracją eliminacji do mistrzostw Europy. Awans jest niemal niemożliwy, na co przełożyła się wyjazdowa porażka z Białorusią 23:32.


Przed meczem z Białorusią do kadry narodowej powrócili Karol Bielecki i Krzysztof Lijewski, a z kontuzjami na dobre uporał się Michał Jurecki. To dawało nadzieję, że źle rozpoczęte eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy uda się jeszcze uratować.

Już początek spotkania pokazał, że to nie będzie łatwa przeprawa. Na bramkę Przemysława Krajewskiego odpowiedział Andriej Jurynok. Chwilę później na prowadzenie wyprowadził ich Artsiom Karalek. W międzyczasie swoich okazji nie wykorzystali Michał Daszek i Krzysztof Lijewski. Kolejne trafienia Borisa Puchowskiego i Maksima Baranowa postawiły Polaków w trudnej sytuacji (1:4). Ci potrafili się jednak zebrać i jeszcze w pierwszym kwadransie doprowadzili do remisu po 5. Wydawało się, że gol Przemysława Krajewskiego na 7:6 będzie tylko wstępem do późniejszego popisu biało-czerwonych… wydawało się, bo jeszcze przed przerwą Białorusini odskoczyli na 5 trafień (10:15).

Po zmianie stron postawa podopiecznych Tałanta Dujszebajewa nie uległa poprawie. Trzy bramki z rzędu odnotowali rywale, a wynik 10:18 niemal przekreślał szanse Polaków na końcowy sukces. Przez kolejne minuty gospodarze kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. W szczytowym momencie ich przewaga wzrosła do 11 goli. Ostateczny rezultat 23:32 praktycznie pozbawia biało-czerwonych szans na awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

W tabeli grupy 2 nasi szczypiorniści plasują się na ostatniej pozycji. Wcześniej polegli w pojedynkach z Serbią i Rumunią. Kolejne spotkanie z Białorusią rozegrają 7 maja, tym razem przed własną publicznością.

* * *

Białoruś – Polska 32:23 (15:10)

Białoruś: Iwan Maczkiewicz, Wiaczesław Sałdacenka – Artsiom Karalek 7, Dzianis Rutenka 4, Władysław Kulesz 4, Boris Puchowski 4 (1/1), Wadim Gajduczenko 4, Andrej Jurynok 4, Siergiej Szyłowicz 2, Maksim Baranow 1, Aliaksandr Podszywałow 1, Artsiom Kułak 1, Iwan Browka, Maksim Babiczew, Artur Karwacki, Aliaksandr Titow
Karne: 1/1
Kary: 8 minut

Polska: Adam Malcher, Adam Morawski – Przemysław Krajewski 5, Krzysztof Lijewski 4, Paweł Paczkowski 4, Mateusz Jachlewski 3, Michał Jurecki 2, Marek Daćko 2 (1/1), Michał Daszek 1, Kamil Syprzak 1, Piotr Chrapkowski 1, Krzysztof Łyżwa, Karol Bielecki, Mateusz Kus, Arkadiusz Moryto, Rafał Przybylski
Karne: 1/1
Kary: 6 minut

Sport.RIRM

drukuj