Ekstraklasa. Zwycięskie Wisła Płock i Lechia Gdańsk; podział punktów w Szczecinie i Radomiu

W sobotnich meczach rozgrywanych w ramach 8. kolejki PKO BP Ekstraklasy Wisła Płock wygrała z Jagiellonią Białystok (3:0), a Lechia Gdańsk z Piastem Gliwice (1:0). Natomiast spotkania Pogoni Szczecin z Cracovią oraz Radomiaka Radom ze Śląskiem Wrocław zakończyły się remisami 1:1.

Jagiellonia Białystok po remisie i dwóch zwycięstwach (w tym jednym z Rakowem Częstochowa) zanotowała kolejno dwie porażki i dwukrotnie dzieliła się punktami. W meczu z Wisłą Płock trudno było liczyć na przełamanie, gdyż „Nafciarze” w tym sezonie u siebie jeszcze nie przegrali. Gospodarze od początku pokazywali, że rywalom nie będzie łatwo na osiągnięcie korzystnego rezultatu, a ich przewaga została udokumentowana wysoką wygraną. Płocczanie zdołali zdobyć trzy gole, choć piłkę w siatce zaczęli umieszczać dość późno.

Mimo wielu wcześniejszych dogodnych okazji dopiero w 71. minucie padł pierwszy gol. Dośrodkowanie Krisitana Vallo przedłużył Marko Kolar, a Damian Warchoł „główką” wpisał się na listę strzelców. Chwilę później po rzucie rożnym podwyższył Damian Michalski. Wynik z bliskiej odległości ustalił Łukasz Sekulski.

***

Bardzo dobrą passę na własnym terenie notują także „Portowcy”. W Szczecinie Pogoń wygrała bowiem wszystkie trzy dotychczasowe spotkania bieżącego sezonu. To jednak Cracovia lepiej rozpoczęła sobotnie spotkanie, ale Kamil Ogorzały został powstrzymany przez Dante Stipice. Odpowiedź nadeszła w 24. minucie. Luis Mata zacentrował do wbiegającego w pole karne Kacpra Kozłowskiego, a pomocnik głową skierował futbolówkę do siatki. Jeszcze przed przerwą Michał Kucharczyk próbował wrzucić w okolice piątego metra, ale trafił w poprzeczkę.

Gospodarze dominowali. W drugiej odsłonie po dośrodkowaniu Rafała Kurzawy w obramowanie bramki trafił Maciej Żurawski. Niedługo później na konto siedmiokrotnego reprezentanta Polski zapisano samobójczego gola. W 79. minucie próbował on przeciąć centrę Jakuba Myszora, ale zrobił to na tyle niefortunnie, że zmylił Stipice i pomógł gościom na osiągnięcie remisu.

***

Rezultat rywalizacji w Szczecinie był dobrą okazją na awans w tabeli dla Śląska Wrocław, który był podejmowany przez Radomiaka Radom. Spotkanie odbywało się w deszczowych warunkach, co nie przeszkadzało zespołom na tworzenie groźnych akcji. Po jednej z nich Luis Machado uderzył w poprzeczkę. W 24. minucie Filip Majchrowicz wyszedł daleko poza pole karne, chcąc przeciąć zagranie Mateusza Praszelika. To mu się jednak nie udało. Erik Exposito jako pierwszy dobiegł do futbolówki, która po chwili znalazła się w bramce. Po niespełna godzinie gry Leandro zabawił się z obrońcą, po czym oddał mocny strzał z ostrego kąta. Kapitan Radomiaka nie dał żadnych szans Michałowi Szromnikowi i doprowadził do wyrównania. Wrocławianom nie udało się więc przeskoczyć Pogoni Szczecin w tabeli Ekstraklasy.

***

W ostatnim sobotnim meczu 8. kolejki Ekstraklasy Lechia Gdańsk mierzyła się u siebie z Piastem Gliwice. W 12. minucie Joseph Ceesay ruszył z kontratakiem, wygrał pojedynek biegowy i zagrał do Łukasza Zwolińskiego. Napastnikowi nie pozostało nic innego, jak tylko z bliskiej odległości wpisać się na listę strzelców. Niedługo potem z linii bramkowej piłkę musiał wybijać Martin Konczkowski.

Po zmianie stron uaktywnił się Maciej Gajos. Pierwsza próba pomocnika została odbita przez Frantiska Placha, a druga po rzucie wolnym nieznacznie minęła słupek. Z kolei zawodnicy Piasta nie byli w stanie stworzyć poważnego zagrożenia. Przez cały mecz oddali zaledwie jedno celne uderzenie i ostatecznie musieli pogodzić się z porażką. Taki rezultat sprawił, że gdańszczanie awansowali na czwarte miejsce w tabeli Ekstraklasy.