Ekstraklasa. Twierdza Płock upadła. Pogoń pokonała Zagłębie. Kolejna porażka Legii

W ramach niedzielnych spotkań 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy Wisła Płock przegrała u siebie z Piastem Gliwice (0:2). Pogoń Szczecin pokonała Zagłębie Lubin (2:1). Z kolei Legia w Warszawie musiała uznać wyższość Warty Poznań (0:1).

Piast Gliwice od początku spotkania postawił trudne warunki rywalom. Przed długi czas gospodarze skutecznie się bronili. Istotną rolę odgrywał przy tym Krzysztof Kamiński, który powstrzymał m.in. strzał Damiana Kądziora z rzutu karnego. W drugiej odsłonie został jednak zmuszony do kapitulacji. Próba Michała Chrapka z dystansu odbiła się od poprzeczki, a skutecznie dobił ją Martin Konczkowski. Kilka minut później Piast popisał się składną akcją. Została ona wykończona przez Kamila Wilczka. Gliwiczanie świetną dyspozycją zdobyli więc twierdzę w Płocku i awansowali na 10. miejsce w ligowej tabeli.

***

Pogoń na prowadzenie wyszła już w 4. minucie. Mariusz Malec ruszył do ataku i zagrał do Luki Zahovicia. Ten pewnie pokonał golkipera. Zagłębie odpowiedziało dopiero po zmianie stron. Erik Daniel przerzucił piłkę do Patryka Szysza. Skrzydłowy wbiegł w pole karne i doprowadził do wyrównania. „Portowcy” zostali podrażnieni utratą prowadzenia i z ogromną determinacją naciskali „Miedziowych”. Sztuka ta udała się dopiero w 80. minucie, a komplet punktów zapewnił gospodarzom Wahan Bichakhchyan, który huknął nie do obrony.

***

Legia Warszawa w starciu z Wartą Poznań próbowała bazować na ataku pozycyjnym. Ten jednak nie przynosił żadnego skutku. W ciągu pierwszej połowy „Wojskowi” zdołali oddać zaledwie jeden celny strzał. Warta w światło bramki strzeżonej przez Artura Boruca uderzała dwukrotnie, z czego raz zrobiła to skutecznie. Adam Zrelak przejął piłkę po błędzie stołecznej defensywy i zagrał płasko do Dawida Szymonowicza. Ten z bliskiej odległości ustalił wynik meczu.

W drugiej odsłonie gospodarze musieli grać w osłabieniu. Czerwoną kartką został bowiem ukarany Artur Boruc. Golkiper został wyrzucony z boiska za uderzenie w twarz Szymonowicza. Za to zagranie podyktowano rzut karny dla przyjezdnych. Nie został on jednak wykorzystany. Do końca spotkania rezultat się nie zmienił, dzięki czemu to poznaniacy mogli cieszyć się z wygranej. A na taką czekali bardzo długo. Ostatni raz Warta wygrała z Legią 86 lat temu.