Ekstraklasa. Śląsk Wrocław coraz bliżej utrzymania, Wisła Płock w strefie spadkowej

Śląsk Wrocław pokonał Miedź Legnica (4:2), a Wisła Płock przegrała z Rakowem Częstochowa (1:2) w ramach niedzielnych meczów 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Oznacza to, że drużyna z Dolnego Śląska wyprzedziła „Nafciarzy” w tabeli, spychając ich jednocześnie do strefy zagrożonej spadkiem. W niedzielę Radomiak Radom pokonał jeszcze Widzew Łódź (3:1).

Śląsk Wrocław po zwycięstwie z Wisłą Płock (3:1) uwierzył w utrzymanie. W niedzielę zadanie było jasne – wygrać z Miedzią, która nie ma już szans na pozostanie w Ekstraklasie. W 38. minucie Michał Rzuchowski zagrał płasko wzdłuż piątego metra. Do piłki dopadł Petr Schwarz i pewnie otworzył worek z bramkami. Chwilę później John Yeboah poradził sobie z kilkoma rywalami, a następnie z okolicy szesnastego metra podwyższył na 2:0.

Po zmianie stron odpowiedzieli przyjezdni. Damian Tront zagrał górą do Andrzeja Niewulisa. Ten stanął oko w oko z bramkarzem i zdobył kontaktowego gola. W 56. minucie Mateusz Abramowicz popełnił poważny błąd przy wyprowadzeniu piłki. Dzięki niemu Schwartz przejął futbolówkę i natychmiast przekazał ją Nahuelowi Leivie. Ten pewnie wpisał się na listę strzelców. Na kwadrans przed końcem meczu pojedynek jeden na jednego z golkiperem wgrał tym razem Yeboah. Wrocławianie byli już więc niemalże pewni zwycięstwa. Rozluźnione szyki gospodarzy pod koniec meczu wykorzystał Koldo Obieta. Hiszpan wykorzystał zamieszanie w polu karnym i umieścił piłkę w pustej bramce. Dzięki wygranej Śląsk znacznie zwiększył swoje szanse na pozostanie w Ekstraklasie. W tabeli wyprzedził bowiem Wisłę Płock, bezpośredniego rywala w walce o utrzymanie – Wisłę Płock.

***

Radomiak bardzo szybko objął prowadzenie nad Widzewem. Już w 6. minucie Frank Castaneda przymierzył z dystansu i technicznym uderzeniem pokonał bramkarza. Radość gospodarzy nie trwała jednak długo. Fabio Nunes posłał długie podanie do Ernesta Terpiłowskiego. Ten wbiegł w pole karne i doprowadził do remisu. Jeszcze przed przerwą Castaneda zacentrował w „szesnastkę”. Jeden z obrońców łódzkiej drużyny strącił piłkę, ale ta poleciała w kierunku Dawida Abramowicza. Obrońca uderzył bez zastanowienia, wpisując się na listę strzelców.

Po zmianie stron gospodarze wciąż naciskali na swoich rywali. Kolejne strzały były albo blokowane przez Henricha Ravasa, albo okazywały się niecelne. W 85. minucie Widzew musiał jednak skapitulować. Gospodarze wyprowadzili kontratak. Castaneda ruszył prawą stronę i wyłożył piłkę Lisandro Semedo. Skrzydłowy przymierzył z okolicy „szesnastki”, ustanawiając wynik rywalizacji.

***

Wynik meczu Śląska Wrocław z Miedzią Legnica nałożył presję na piłkarzy Wisły Płock, którzy musieli wygrać z Rakowem, aby utrzymać się w strefie gwarantującej utrzymanie. W walce o ten cel ma pomóc „Nafciarzom” nowy szkoleniowiec – Marek Saganowski. Już w 2. minucie Raków był bliski wyjścia na prowadzenie. Fabian Piasecki trafił jednak w poprzeczkę. Gospodarze nie zrazili się sytuacją i odpowiedzieli niedługo potem. Dominik Furman posłał świetne dalekie podanie. Łukasz Sekulski znalazł się sam na sam z bramkarzem, którego pokonał pewnym uderzeniem.

W drugiej połowie częstochowianie dążyli do odrobienia strat. Po nieco ponad godzinie gry Vladyslav Kochergin trafił w słupek. Ukrainiec większą skuteczność wykazał w ostatnich minutach spotkania. Jean Carlos Silva otrzymał podanie w okolicach pola karnego. Przekazał piłkę do Kochergina. Ten uderzył z około 20 metrów w samo okienko. Krzysztof Kamiński ze wszystkich sił starał się powstrzymywać rywali, jednak musiał skapitulować także w 85. minucie. Podopieczni Marka Papszuna wymienili serię zagrań, które z ostrego kąta skutecznie zamknął Kochergin. Ostatecznie płocczanie przegrali więc 1:2 i znaleźli się w strefie spadkowej. W ostatniej kolejce zagrają na wyjeździe z Cracovią.