Ekstraklasa. Poznańska lokomotywa traci tempo; Lechia dogoniła lidera

Sobotnie mecze 14. kolejki PKO BP Ekstraklasy przyniosły ciekawe rozstrzygnięcia. Warta Poznań pokonała na wyjeździe zespół Piasta Gliwice (1:0) i znalazła się w tabeli nad Legią Warszawa. Radomiak Radom wygrał u siebie z Górnikiem Zabrze (1:0). Z kolei Lech Poznań zremisował w Łęcznej z miejscowym Górnikiem (1:1), a Lechia Gdańsk pokonała Zagłębie Lubin (2:1), dzięki czemu zrównała się punktami z „Kolejorzem”.

W pierwszej sobotniej rywalizacji Piast Gliwice podejmował u siebie Wartę Poznań. Przyjezdni byli bliscy wyjścia na prowadzenie w 21. minucie, kiedy zamykający dośrodkowanie z rzutu rożnego Dawid Szymonowicz trafił w poprzeczkę. Akcje podopiecznych Waldemara Fornalika nie sprawiały większych problemów bramkarzowi. Z kolei „Zieloni” atakowali rzadziej, ale skuteczniej. W 78. minucie Szymon Czyż inteligentnie zagrał do Adama Zrelaka, który mocnym uderzeniem z woleja wpisał się na listę strzelców.

Ostatecznie Warta wygrała, dzięki czemu w tabeli przegoniła Legię Warszawa. Teraz poznaniacy zajmują 16. miejsce z dorobkiem 11 punktów. Natomiast Piast jest na 8. lokacie i do tej pory wywalczył 18 „oczek”.

***

Będący w świetnej dyspozycji Radomiak zmierzył się ze znajdującym się w dołku Górnikiem Zabrze. Od początku spotkania to jednak „Trójkolorowi” wyglądali zdecydowanie lepiej i kreowali kolejne sytuacje podbramkowe. Z czasem mecz się wyrównał, a już w 25. minucie na prowadzenie wyszli radomianie. Luis Machado zgrał piłkę w kierunku nadbiegającego Dawida Abramowicza, a ten mocnym uderzeniem pokonał Grzegorza Sandomierskiego. Zdobyty gol podziałał motywująco na zawodników Dariusza Banasika, ale nie przyczyniło się to do podwyższenia prowadzenia. Po stronie zabrzan szczególnie aktywny był Lukas Podolski, ale ani on, ani jego koledzy z zespołu nie wykorzystali sporadycznych okazji, przez co musieli uznać wyższość swoich rywali.

Taki rezultat przybliżył Radomiaka do czołówki ligi. Obecnie ma on 22 punkty i zajmuje 5. miejsce, natomiast Górnik z 15 „oczkami” jest na 14. pozycji.

***

Rywalizacja między Lechią Gdańsk a Zagłębiem Lubin rozpoczęła się bardzo korzystnie dla „Miedziowych”. Już w 4. minucie Sasa Zivec został sfaulowany w polu karnym przez Ilkaya Durmusa, za co sędzia podyktował rzut karny. „Jedenastkę” na gola zamienił Filip Starzyński. Podopieczni Dariusza Żurawia przez długi czas prezentowali się bardzo dobrze, ale w końcówce spotkania zabrakło im koncentracji. W 84. minucie Mateusz Żukowski zagrał do niepilnowanego Marco Terrazzino. Niemiec pewnie przymierzył z około jedenastu metrów. Po raz drugi Dominika Hładuna pokonał w ostatniej akcji meczu. Pomocnik po podaniu od Flavio Paixao natychmiast uderzył, zapewniając zwycięstwo swojej drużynie.

Gdańszczanie przez chwilę znajdowali się więc na fotelu lidera, mając 29 punktów. Natomiast Zagłębie Lubin z 17 „oczkami” zajęło 12. pozycję.

***

Humory kibicom Lechii jeszcze bardziej poprawił Górnik Łęczna, który podejmował na własnym boisku Lecha Poznań. „Kolejorz” przyjechał na Lubelszczyznę w roli zdecydowanych faworytów. Niewiele osób stawiało na korzystny rezultat dla gospodarzy, mimo niedawnego remisu wywalczonego w 13. kolejce z Rakowem Częstochowa (0:0).

Początek meczu nie wskazywał na to, by Górnik miał coś do powiedzenia. Zespół Macieja Skorży prowadził grę i dość łatwo przedzierał się przez linię defensywną rywali. Potwierdzeniem tego był gol Joao Amarala z 18. minuty. Portugalczyk zamknął dośrodkowanie Pedro Rebocho, które minęło całą linię rywali. Później jednak goście wykazywali się ogromną nieskutecznością, co przypominało ich poprzednie starcie, w którym mierzyli się ze Stalą Mielec (0:0). Górnik z kolei czekał na swoją szansę. Taką otrzymał w 79. minucie. Serhij Krykun zacentrował z lewej strony, a Janusz Gol „główką” doprowadził do wyrównania. Był to jedyny celny strzał łęcznian w całym spotkaniu, ale wystarczył do wywalczenia punktu.

Lech Poznań powrócił na pierwsze miejsce w tabeli, ale dał się dogonić Lechii Gdańsk, która również ma 29 punktów. Natomiast Górnik Łęczna wciąż pozostaje na ostatniej pozycji, mając na koncie 8 „oczek”.