Ekstraklasa. Podział punktów w Radomiu i Krakowie; Wygrana Górnika Zabrze z Wisłą Płock

W sobotnich meczach 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy podziałem punktów zakończyły się starcia Radomiaka Radom z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza (1:1) oraz Cracovii ze Stalą Mielec (3:3). Zwycięski na własnym boisku okazał się Górnik Zabrze, który pokonał Wisłę Płock (4:2). Natomiast w Poznaniu pozycję lidera obronił Lech, zwyciężając ze Śląskiem Wrocław (4:0).

Sobotnie zmagania odbywające się w ramach polskiej Ekstraklasy rozpoczął mecz Radomiaka Radom z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Gospodarze mieli przewagę w pierwszej połowie, ale to goście umieścili piłkę w siatce. Gola jednak anulowano, gdyż sędzia dopatrzył się faulu Romana Gergela na obrońcy. Chwilę później przez pozycję spaloną nie uznano prowadzenia Radomiaka. W drugiej odsłonie pokonywanie bramkarzy odbywało się już prawidłowo. Michał Hubinek dośrodkował z prawej strony, a futbolówkę w siatce głową umieścił Adam Radwański. Radomianie odpowiedzieli w doliczonym czasie. W 94. minucie Dawid Abramowicz zagrał do Tiago Matosa. Portugalczyk „główką” uderzył w poprzeczkę, ale po chwili doprowadził do wyrównania.

***

W drugim meczu Cracovia bardzo szybko objęła prowadzenie. Już w 7. minucie Marcos Alvarez popisał się bardzo dobrym zagraniem do Sergiu Hanci. Ten przerzucił piłkę nad defensorem i z bliskiej odległości pokonał Rafała Strączka. Chwilę później Fabian Piasecki podał do Maksymiliana Sitka, który wbiegł w pole karne i doprowadził do wyrównania. Przyjezdni się nie zatrzymywali. Krystian Getinger przeniósł futbolówkę do Mateusza Maka. Skrzydłowy zaskoczył rywali, robiąc obrót przy przyjęciu i natychmiast strzelił, dając Stali prowadzenie. Tuż przed przerwą z rzutu karnego podwyższył jeszcze Fabian Piasecki.

Po zmianie stron Cracovia wzięła się w garść i ruszyła do odrabiania strat. Po nieco ponad godzinie gry Kamil Pestka płasko zacentrował w pole karne, a akcję pewnie wykończył Otar Kakabadze. Wynik został ustalony w 77. minucie. Po dośrodkowaniu Michala Siplaka Krystian Getinger niefortunnie odbił piłkę, która wpadła do bramki. Spotkanie zakończyło się więc remisem 3:3.

***

Lech rozgromił w Poznaniu zespół Śląska Wrocław (4:0). Podopieczni Macieja Skorży obronili tym samym pozycję lidera. Natomiast goście odnotowali pierwszą porażkę w bieżącym sezonie. O tym pisaliśmy [tutaj].

***

W ostatnim sobotnim spotkaniu Górnik Zabrze podejmował Wisłę Płock. W 19. minucie Dominik Furman przejął piłkę blisko „szesnastki” rywali i posłał ją w pole karne. Damian Warchoł odegrał do Rafała Wolskiego, a ten precyzyjnym uderzeniem otworzył wynik meczu. Chwilę później Lukas Podolski poczekał na dogodny moment i podał do Piotra Krawczyka, który doprowadził do wyrównania. Na kolejne gole trzeba było czekać do drugiej połowy. W 57. minucie na listę strzelców ponownie wpisał się Wolski. Tym razem wykorzystał „jedenastkę”. Po ponad godzinie „główką” odpowiedział Jesus Jimenez. Pierwszy raz na prowadzenie „Górnicy” wyszli za sprawą Bartosza Nowaka. Pomocnik mocnym uderzeniem z około trzynastu metrów pokonał Krzysztofa Kamińskiego. W 83. minucie postawił Krzysztof Kubica wygrał pojedynek sam na sam z bramkarzem, ustalając tym samym wynik spotkania.