Ekstraklasa. Pewne zwycięstwo Jagiellonii z Zagłębiem, ósmy w sezonie remis Piasta Gliwice

Jagiellonia Białystok z trzecim z rzędu, a ósmym w sezonie zwycięstwem w piłkarskiej Ekstraklasie. Zespół z Podlasia pewnie pokonał w meczu 12 kolejki rozgrywek Zagłębie Lubin 3:0, jedną z bramek zdobywając bezpośrednio z rzutu rożnego. W innym piątkowym spotkaniu Piast po raz ósmy podzielił się punktami z rywalem, tym razem bezbramkowo remisując u siebie z Pogonią Szczecin.

Na inaugurację 12 kolejki ekstraklasy Piast Gliwice, który u siebie w tym sezonie przegrał tylko raz, podejmował Pogoń Szczecin. Portowcy po słabym początku rozgrywek w ostatnich pięciu kolejkach aż czterokrotnie wygrywali.

W pierwszej połowie Piast kilka razy uderzał na bramkę gości. Dwukrotnie próbował Michał Chrapek – raz głową i raz nogą z dystansu, ale bez powodzenia. Druga odsłona przez długi czas nie przynosiła większych emocji. W końcówce odważniej spróbowali zaatakować Portowcy. Po akcji Linusa Wahlqvista z Kamilem Grosickim niecelnie uderzał Mariusz Fornalczyk. W doliczonym czasie gry to gliwiczanie mogli zdobyć bramkę na wagę trzech punktów. Po indywidualnym rajdzie w polu karnym Pogoni Damian Kędzior zagrał do Michaela Ameyawa, ale strzał pietą tego drugiego obronił golkiper gości. Tym samym Piast po raz ósmy w tym sezonie zanotował na swoim koncie remis.

***

Mająca na koncie komplet zwycięstw u siebie Jagiellonia Białystok podejmowała na swoim obiekcie Zagłębie Lubin, które w ostatnich trzech spotkaniach zdobyło siedem punktów. Gospodarze od początku przejęli inicjatywę na boisku, co przełożyło się na otwarcie wyniku jeszcze przed przerwą. W 28. minucie Bartłomiej Wdowik dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Mateusza Skrzypczaka i Jaga objęła prowadzenie. W 38. minucie po strzale Dominika Marczuka piłka trafiła słupek. W końcówce pierwszej części gry sędzia – po kilkuminutowej analizie VAR – przyznał białostoczanom rzut karny. Jedenastkę wykorzystał Afimico Pululu.

Po zmianie stron gospodarze nie zwalniali tempa. W 66. minucie sprytem i umiejętnościami wykazał się Wdowik, który zaskoczył bramkarza rywali bezpośrednim strzałem z rzutu rożnego. W końcówce spotkania Jagiellonia powinna zdobyć czwartą bramkę, jednak po szybkiej kontrze i zagraniu od Pululu    Jose Naranjo z kilku metrów trafił tylko w poprzeczkę.