Ekstraklasa. Lech Poznań rozpoczyna ligę od porażki, beniaminek z Kielc z punktem w meczu z Legią

Obrońca mistrzowskiego tytułu, Lech Poznań, od domowej porażki 0:2 ze Stalą Mielec rozpoczął zmagania w nowym sezonie Ekstraklasy. W takich samych rozmiarach w Białymstoku przegrał Piast Gliwice. Podziałem punktów zakończyło się z kolei starcie w Kielcach, gdzie beniaminek rozgrywek – Korona – zremisował 1:1 z Legią Warszawa.

Lech do meczu ze Stalą przystępował kilka dni po upokarzającej wyjazdowej porażce w eliminacjach Ligi Mistrzów z Karabachem Agdam. Mielczanie przed sezonem dokonali kadrowej rewolucji, wymieniając kilkunastu piłkarzy.

Mimo wielu roszad kadrowych to goście lepiej weszli w to spotkanie. Już w 14 minucie wyszli na prowadzenie. Krystian Getiner wrzucił piłkę z autu w pole karne Lecha, tam głową przedłużył ją Mateusz Matras, a całą akcję mocnym strzałem wykończył Piotr Wlazło. Kilka minut później próbował odpowiedzieć Michał Skóraś, ale jego uderzenie minęło słupek bramki mielczan. W 28. minucie po uderzeniu Macieja Domańskiego golkiper gospodarzy. W końcówce pierwszej połowy przed dobrą szansą stanął Joao Amaral, ale strzał Portugalczyka obronił nogą Bartosz Mrozek, który do Stali wypożyczony jest z … Lecha.

Mielczanie w drugiej połowie ponownie zaskoczyli rywala. W 64 minucie po akcji z prawej strony boiska piłka trafiła w okolice 16 metra, a stojący tam Domański płaskim strzałem podwyższył prowadzenie swojej drużyny. Kolejorz szukał chociażby trafienia kontraktowego, ale dobrze między słupkami bramki Stali spisywał się Mrozek i porażka mistrzów Polski stała się faktem.

W Białymstoku Jagiellonia – z nowym trenerem, Maciejem Stolarczykiem, na ławce – podejmowała Piasta Gliwice. Białostoczanie o poprzednim sezonie chcieliby jak najszybciej zapomnieć, zaś podopieczni trenera Waldemara Fornalika w bieżącej kampanii z pewnością będą chcieli pokazać co najmniej taką samą dyspozycję jak w sezonie poprzednim.

Pierwszy groźniej zaatakowali gliwiczanie, ale strzał Jakuba Czerwińskiego w ostatniej chwili został zablokowany. Skuteczniejsi okazali się gospodarze, którzy w 28. minucie wyszli na prowadzenie za sprawą Jesusa Imaza. Hiszpan z bliska wbił piłkę do bramki po centrze z rzutu rożnego i zgraniu Andrzeja Trubehy.

Piast po stracie gola szukał szans do wyrównania jeszcze w pierwszej, jak i w drugiej połowie. Wymarzoną okazję piłkarze z Gliwic mieli w 65 minucie, kiedy to Zlatan Alomerović niepotrzebnie wyszedł daleko przed pole karne i zgrał futbolówkę do rywala, ale zawodnicy gości nie potrafili trafić z dystansu do pustej bramki. W 78. minucie zaatakowała Jagiellonia. Po strzale Tomasa Prikryla piłka trafiła jednak w słupek. Gospodarze dobili gliwiczan w doliczonym czasie gry. Na listę strzelców wpisał się debiutujący w Ekstraklasie 16-letni Mateusz Kowalski, który w sytuacji sam na sam pokonał Frantiska Placha.

W ostatnim sobotnim spotkaniu wracająca do Ekstraklasy Korona Kielce podejmowała warszawską Legię, która chce zatrzeć fatalne wrażenie, które zostawiła po sezonie 2021/2022.

Beniaminek mógł strzelić gola w 12. minucie gry, jednak Jewgienij Szykawka minimalnie niecelnie główkował po podaniu Adama Deji. Kilka minut później groźnie uderzał Josue, jednak nadal utrzymywał się wynik 0:0. W dalszych fragmentach gry okazji bramkowych było jak na lekarstwo i pierwsze 45 minut zakończyło się bezbramkowym remisem.

W 53. minucie po rzucie rożnym Lindsay Rose trafił do siatki, jednak sędzia odgwizdał pozycję spaloną defensora Legii. Stołeczny zespół od 61. minuty grał w osłabieniu po drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartce dla Mateusza Wieteski. Mimo to goście zdołali strzelić gola w 73. minucie za sprawą Ernesta Muciego, który głową sfinalizował centrę Pawła Wszołka. Korona odpowiedziała w 83 minucie. Bramkę zdobył Jakub Łukowski, który uderzeniem pod poprzeczkę pokonał golkipera stołecznej drużyny. To trafienie zapewniło kielczanom punkt w starciu z Legią.