Ekstraklasa. Hit kolejki dla Legii, zwycięska seria Pogoni trwa

W hicie 16. kolejki PKO Ekstraklasy górą Legia Warszawa, która pokonała u siebie Raków Częstochowa 2:0. Szóste ligowe zwycięstwo z rzędu zanotowała Pogoń Szczecin. Podopieczni Kosty Runjaica wygrali na własnym terenie z Cracovią 1:0.

Legia Warszawa – po serii dwóch porażek – przełamała się w domowym starciu z Rakowem Częstochowa, triumfując 2:0. Jedną z bramek dla „Wojskowych” zdobył Tomas Pekhart, który w 64. minucie pewnie wykorzystał rzut karny i tym samym już po raz czternasty mógł cieszyć się z ligowego trafienia w obecnym sezonie, co czyni go zdecydowanie najlepszym strzelcem bieżących rozgrywek. Ekipa Marka Papszuna wyraźnie spuściła z tonu, w ostatnich trzech spotkaniach nie zdobywając ani jednego gola.

Na fotelu lidera usadowiła się Pogoń Szczecin, która skromnie – bo 1:0 – pokonała na własnym stadionie Cracovię 1:0, odnosząc szóste zwycięstwo z rzędu. O wszystkim przesądziła akcja z 43. minuty, gdy Kacper Smoliński wykorzystał dośrodkowanie Alexandra Gorgona i uderzeniem głową zmusił do kapitulacji Karola Niemczyckiego. „Portowcy” zachowali dzięki temu dwupunktową przewagę nad drugą Legią. Warto dodać, że w szesnastu dotąd rozegranych kolejkach zespół Kosty Runjaica stracił zaledwie osiem bramek, a w ostatnich siedmiu meczach golkiper „Portowców” tylko raz musiał wyciągać futbolówkę z siatki.

Co ciekawe, w tej serii gier swojego spotkania nie wygrała żadna z drużyn z miejsc 4-7. Plasujący się tuż za podium Śląsk Wrocław uległ w Gliwicach tamtejszemu Piastowi 0:2. Podopieczni Waldemara Fornalika wyraźnie weszli na wyższe obroty, notując dziewiąty ligowy pojedynek bez porażki. W efekcie trzecia ekipa ubiegłego sezonu PKO Ekstraklasy awansowała już na ósmą pozycję. Do niespodzianki doszło z kolei w Bielsku-Białej, gdzie Podbeskidzie pokonało Górnika Zabrze 2:1, choć jeszcze do 79. minuty musiało gonić wynik. Bohaterem gospodarzy został Kamil Biliński – autor dwóch goli. Komplet „oczek” pozwolił zawodnikom Roberta Kasperczyka wydostać się ze strefy spadkowej, wskakując na piętnastą lokatę.

Trzy punkty wywalczyła również Wisła Kraków, która ograła u siebie Jagiellonię Białystok 2:0. Tym samym swoje pierwsze zwycięstwo na własnym terenie w roli trenera „Białej Gwiazdy” odniósł Peter Hyballa. Bezbramkowym remisem zakończyła się natomiast konfrontacja Lecha Poznań z Zagłębiem Lubin. Postawa zespołu Dariusza Żurawia to największe rozczarowanie trwającego sezonu. „Kolejorz” – zamiast walczyć o mistrzostwo Polski – na dobre ugrzęzł w drugiej połówce tabeli i obecnie zajmuje dopiero 10. pozycję w stawce, wygrywając jak dotąd zaledwie cztery spotkania.

Podziałem punktów zakończyło się również starcie Lechii Gdańsk z Wartą Poznań (1:1). Drużyna Piotra Stokowca zanotowała tylko jedno zwycięstwo w ostatnich siedmiu meczach. Z kolei pojedynek zamykający szesnastą kolejkę PKO Ekstraklasy pomiędzy Stalą Mielec a Śląskiem Wrocław został przełożony ze względu na atak zimy. Nowego terminu jeszcze nie wyznaczono.