Ekstraklasa. Beniaminek z Sosnowca zatrzymał Białą Gwiazdę, Legia rozbiła dołującą Jagiellonię

Wygrana Zagłębia Sosnowiec nad Wisłą Kraków (4:3) to największa niespodzianka środowych spotkań 28. kolejki Lotto Ekstraklasy. Komplet punktów wywalczyli również piłkarze Piasta Gliwice, Lecha Poznań oraz Legii Warszawa. Mistrzowie Polski rozbili przed własną publicznością dołującą już od dłuższego czasu na ligowych boiskach Jagiellonię Białystok (3:0).

Piast Gliwice Wisła Płock 1:0 (1:0)
Piotr Parzyszek 26’

Piast umocnił się na ligowym podium. Piłkarze Waldemara Fornalika szybko zapomnieli o ostatniej porażce z Lechią Gdańsk (0:2) i w dobrym stylu uporali się na własnym terenie z Wisłą Płock, zwyciężając 1:0. Jedynego gola w meczu zdobył Piotr Parzyszek, który w 26. minucie z bliskiej odległości dostawił tylko nogę po zagraniu Jorge Felixa. Thomas Daehne w tej sytuacji nie miał nic do powiedzenia.

Dzięki wygranej gliwiczanie ponownie odskoczyli czwartej w tabeli Cracovii na dystans czterech oczek. Nafciarze wciąż plasują się na przedostatniej, piętnastej pozycji.

Lech Poznań Pogoń Szczecin 3:2 (2:0)
Kamil Jóźwiak 24’ 54’ Nikola Vujadinović 45’ – Iker Guarrotxena 86’ Jin Izumisawa 89’

W Poznaniu cieszą się z kompletu punktów. Po ostatnich zawirowaniach przy Bułgarskiej, gdzie od funkcji pierwszego trenera klubu odsunięto Adama Nawałkę, Lech pokonał Pogoń 3:2 i przerwał serię trzech ligowych spotkań bez zwycięstwa. Bohaterem miejscowych został Kamil Jóźwiak – autor dwóch goli. Goście późno wzięli się za odrabianie strat. Jeszcze w 86. minucie przegrywali różnicą trzech trafień. Bramki Ikera Guarrotxeny oraz Jina Izumisawy zmniejszyły tylko rozmiary porażki.

Tym samym Kolejorz uczynił ważny krok w kierunku awansu do grupy mistrzowskiej. Na dwie kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej ekipa Dariusza Żurawa zajmuje piąte miejsce. Lokatę niżej znajdują się Portowcy.

Zagłębie Sosnowiec Wisła Kraków 4:3 (2:1)
Żarko Udovicić 12’ 50’ Georgij Gabedava 25’ Mateusz Możdżeń 85’(k.) – Marko Kolar 29’ Łukasz Burliga 52’ Rafał Pietrzak 64’(k.)

Świadkami emocjonującego widowiska byli kibice w Sosnowcu, gdzie padło aż siedem goli, a z wygranej ostatecznie cieszyło się Zagłębie, które pokonało Wisłę Kraków 4:3.

O losach spotkania zadecydowała sytuacja z 85. minuty, kiedy to sędzia wskazał na wapno po faulu Łukasza Burligi na Żarko Udoviciciu. Jedenastkę pewnie wykorzystał Mateusz Możdżeń, dzięki czemu jego drużyna nie tylko zainkasowała komplet punktów, ale też zbliżyła się na trzy oczka do czternastej w stawce Arki Gdynia. Biała Gwiazda jest siódma.

Legia Warszawa Jagiellonia Białystok 3:0 (2:0)
Kasper Hamalainen 37’ Sebastian Szymański 43’ Andre Martins 66’

Ważne zwycięstwo zanotowali piłkarze Legii Warszawa. Obrońcy tytułu – już bez Ricardo Sa Pinto na ławce trenerskiej – nadspodziewanie łatwo pokonali u siebie Jagiellonię 3:0 i przynajmniej częściowo zmazali plamę po wysokiej porażce w ostatni weekend z Wisłą Kraków (0:4). Wojskowych do triumfu poprowadzili Kasper Hamalainen, Sebastian Szymański oraz Andre Martins.

Kto wie jednak, jak potoczyłyby się losy meczu, gdyby w 64. minucie – przy stanie 2:0 dla gospodarzy – rzutu karnego nie wykorzystał Guilherme Sitya. Dla Jagi było to już szóste starcie z rzędu bez ligowego triumfu. Wobec tego w tabeli białostoczanie spadła na dziewiąte miejsce. Mistrzowie Polski umocnili się natomiast na drugiej pozycji. Do liderującej Lechii Gdańsk tracą trzy punkty.