Copa del Rey. Barca jedną nogą w finale, pogrom na Camp Nou

FC Barcelona rozgromiła na własnym stadionie Valencię 7:0 w pierwszym półfinałowym spotkaniu Pucharu Króla. Cztery bramki zdobył Luis Suarez, a hat-trickiem popisał się Lionel Messi. Zadanie Katalończykom ułatwiła nieco czerwona kartka dla Shkodrana Mustafiego.

W pierwszym półfinałowym starciu obrońcy trofeum – Barcelona – podejmowali Valencię. Podopieczni Luisa Enrique już w premierowym spotkaniu chcieli zapewnić sobie taką zaliczkę, żeby na Estadio Mestalla pojechać dopełnić formalności.

Prowadzenie gospodarzom już w 7. minucie dał Luis Suarez. Urugwajczyk otrzymał podanie od Neymara i strzałem na długi słupek pokonał Mathew Ryana. Zaledwie pięć minut później były zawodnik Liverpoolu podwyższył na 2:0. W pole karne górną piłkę zagrał Sergio Busquets, spod końcowej linii wsteczne podanie posłał Aleix Vidal, a problemu z postawieniem stempla na efektownej akcji nie miał Suarez.

barcelona-valecia (2)W 29. minucie Katalończycy popisali się fantastyczną wymianą podań. Andres Iniesta podał do Naymara, a ten, stojąc plecami do bramki, zagraniem piętą obsłużył Leo Messiego, który nie miał najmniejszych problemów z trafieniem do siatki w sytuacji sam na sam z Ryanem. Tuż przed zakończeniem pierwszej części gry bliski szczęścia był Messi. Argentyńczyk po szybkiej kontrze trafił w poprzeczkę bramki Valencii.

Gdy wydawało się, że sędzia pozwoli zawodnikom zejść do szatni, w szesnastce gości faulowany był Messi. Arbiter wyrzucił z boiska kapitana – Shkodrana Mustafiego – i podyktował jedenastkę, której nie wykorzystał jednak Naymar.

Po zmianie stron niezmiennie dominowała Duma Katalonii. Ryana próbował zaskoczyć Arda Turan, ale Turek strzelił w sam środek bramki, czym nie sprawił problemu golkiperowi Nietoperzy. Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego minimalnie niecelnie główkował Gerard Pique. Barca dopięła swego w 59. minucie. Tym razem asystę sprytnym zagraniem piętą zanotował Luis Suarez, a do siatki po minięciu jednego z rywali bez problemu trafił Messi.

barcelona-valecia (1)Swojego gola szukał także Jeremy Mathieu. Francuz przymierzył jak rasowy napastnik, ale futbolówkę na korner zdołał sparować Ryan. W 69. minucie Marc-Andre ter Stegena pokonał Rodrigo, jednak sędzia odgwizdał pozycję spaloną i Nietoperze nie mogły cieszyć się z gola. Kwadrans przed końcem hat-tricka ustrzelił Lionel Messi. Argentyński napastnik odebrał futbolówkę defensorom Valencii… w ich własnym polu karnym, a następnie uderzeniem na krótki słupek nie dał szans golkiperowi gości. Kilka minut później celną główką z najbliższej odległości kolejne trafienie na swoje konto dopisał Suarez. Urugwajczyk chwilę później dorzucił czwartą bramkę, ustalając wynik spotkania na 7:0.

Barcelona może być już niemal pewna występu w wielkim finale. Rewanż odbędzie się za tydzień na Estadio Mestalla.

* * *

FC Barcelona – Valencia CF 7:0 (3:0)
Luis Suarez 7’ 12’ 83’ 88’ Lionel Messi 29’ 59’ 74’

Barcelona: Marc-Andre ter Stegen – Aleix Vidal, Gerard Pique (61’ Marc Bartra), Jeremy  Mathieu, Jordi Alba (70’ Adriano Correia) – Sergio Busquets, Arda Turan, Andres Iniesta (46’ Sergi Roberto) – Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar

Valencia: Mathew Ryan – Antonio Barragan, Shkodran Mustafi, Aderlan Santos, Guilherme Siqueira (46’ Ruben Vezo) – Danilo Barbosa (33’ Sofiane Feghouli), Andre Gomes, Dani Parejo – Joao Cancelo (58’ Denis Czeryszew), Jose Gaya, Rodrigo

Żółte kartki: Andres Iniesta, Gerard Pique, Arda Turan (Barcelona) oraz Sofiane Feghouli, Denis Czeryszew (Valencia)

Czerwona kartka: Shkodran Mustafi (Valencia) 45′

* * *

Problemów z awansem do finału nie powinna mieć również Sevilla. Andaluzyjczycy pod nieobecność kontuzjowanego Grzegorza Krychowiaka pewnie rozprawili się przed własną publicznością z Celtą Vigo, wygrywając 4:0. Rewanżowe starcie rozegrane zostanie 11 lutego.

Sevilla FC – Celta Vigo 4:0 (1:0)