fot. PAP/EPA

Australian Open. Triumf Federera po zaciętym boju!

Roger Federer po raz piąty w karierze triumfował w Australian Open. Szwajcar, po pięciosetowym boju, pokonał w finale Rafaela Nadala 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3.


Roger Federer po sześciomiesięcznej nieobecności na kortach spowodowanej kontuzją wrócił do rywalizacji na najwyższym poziomie w wielkim stylu.

Szwajcar od początku grał agresywnie i w pierwszym secie nie pozwolił rywalowi na zbyt wiele. Bardzo dobrze spisywał się w polu serwisowym, co za każdym razem pozwalało mu utrzymać własne podanie. Helwet przełamał rywala w siódmym gemie i nie dał już odebrać sobie prowadzenia (6:4).

Hiszpan przebudził się w drugiej odsłonie. Nadal znakomicie atakował forhendem, dzięki czemu szybko objął prowadzenie 4:0. Federer zdołał obronić tylko jednego breake’a i rywalizacja rozpoczęła się od początku (3:6).

Kolejny set to szybka wygrana Szwajcara. Swoje umiejętności zaprezentował przede wszystkim w gemie, w którym trzykrotnie obronił break pointa asem serwisowym. Niesiony świetnymi zagraniami szybko udowodnił, kto jest dzisiaj lepiej dysponowany i gładko ograł Hiszpana 6:1.

Rafael Nadal po raz kolejny doprowadził do remisu, triumfując w czwartej partii (3:6). Już na początku decydującej partii tenisista z Majorki przełamał Helweta i miał otwartą drogę po tytuł. Federer starał się wrócić do gry jak najszybciej, ale w drugim i czwartym gemie nie zdołał wykorzystać break pointów. W szóstym zdołał jednak odebrać serwis rywalowi, a nakręcony dobrą grą odrobił straty z 1:3 do 5:3. W decydującym gemie Hiszpan zdołał obronić jednego meczbola, ale przy drugim, posłanym dokładnie w linię, nie miał już szans (6:3).

Tym samym Roger Federer po raz osiemnasty triumfował w turnieju wielkoszlemowym. W Australii Szwajcar wygrał po raz piąty.

***

Australian Open, kort kwardy, finał gry pojedynczej mężczyzn:

Roger Federer (Szwajcaria, 17) – Rafael Nadal (Hiszpania, 9) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3

Sport.RIRM

drukuj