fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] W. Lewko: Utonięcia na kąpieliskach strzeżonych zdarzają się bardzo sporadycznie

Jest wykaz kąpielisk strzeżonych w internecie, można spokojnie sprawdzić, gdzie się znajdują. Utonięcia na kąpieliskach strzeżonych zdarzają się bardzo sporadycznie – mówił Wojciech Lewko, prezes Rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rozpoczął się sezon letni. Coraz więcej ludzi, rodzin wybiera się na wakacje, aby spędzić je nad wodą. Co za tym idzie, nieuniknione są również wypadki, którym ulega spora część społeczeństwa z powodu braku uwagi i rozważności. W środę utonęły 4 osoby, a od 1 kwietnia bieżącego roku naliczono 175 utonięć.

Jeżeli ktoś ma dobre umiejętności pływackie, to sobie poradzi, ale trzeba pamiętać, że szczególnie teraz, jak są duże temperatury, nasłonecznienie to nie wchodzimy do wody od razu po opalaniu się. Musimy się schłodzić, przygotować ciało do wejścia do zimnej wody z uwagi na szok termiczny. Szczególnie to się tyczy osób 50 plus, gdzie niestety takie przypadki się zdarzają tłumaczył Wojciech Lewko.

W miejscach, które są przeznaczone jako kąpieliska, bardzo dużą częścią są rodziny z dziećmi, stąd apel do rodziców o pilnowanie swoich pociech.

Jest obowiązek prawny. Do 7 lat odpowiadamy za dzieci w każdym przypadku. Ratowników jest 2-3 na kąpielisku, a ludzi około 300, w związku z tym odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech – wyjaśnił prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.

Ekspert wskazał, żeby ze zdrowym rozsądkiem korzystać z profesjonalnego sprzętu pływackiego, aby w większym stopniu dbać o swoje bezpieczeństwo podczas kąpieli wodnych.

Szczególnie teraz, w przypadku kiedy mamy dość dużo nawałnic, burz i silnych wiatrów, kamizelka może uratować życie. To może gwarantować bezpieczeństwo – dodał.

W przypadku kiedy jesteśmy świadkami nieszczęśliwego wypadku na wodzie, powinniśmy niezwłocznie reagować.

Jeżeli mamy dobre umiejętności pływackie, to możemy próbować ratować tę osobę, ale przestrzegam przed nadmierną brawurą. Osoba tonąca potrafi być agresywna, bo walczy o swoje życie. Pierwszą rzeczą, którą robimy to wybranie  numeru alarmowego 112 lub specjalnego numeru 601 100 100. Jest to numer alarmowy nad wodą, gdzie Wojewódzkie Centrum Koordynowania Wodnego dostaje informacje na ten numer i wysyła najbliżej działających ratowników. Oni mają wiadomości, kiedy i gdzie, jakie patrole są na wodzie – zwrócił uwagę prezes.

Wojciech Lewko przytoczył uwagi dotyczące bezpiecznego spędzania wakacji nad wodą, a także zaznaczył, że „pływając w miejscach niestrzeżonych przez ratowników, robimy to na własną odpowiedzialność i ryzyko”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Wojciecha Lewko można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl