Tango „San Damiano” dla Papieża

Rozmowa z ks. bp. Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

 

Niedługo pojawi się nowa płyta księdza biskupa pt. „Śladami Franciszka”. Będzie ją promowało tango „San Damiano”, dedykowane Ojcu św. Franciszkowi. Co skłoniło księdza biskupa do stworzenia takiej kompozycji? 

Nad powstaniem utworu pracowały trzy osoby. Słowa do tanga napisał  ks. dr Stanisław Jasionek, muzykę skomponował jego organista Tomasz Łękawa, ja ten utwór wykonuję.

Utwór Tango „San Damiano”

Pobierz Pobierz

Poprzez tango „San Damianochcielibyśmy wyrazić swoją miłość do Ojca św. Chcieliśmy oddać hołd za jego otwarcie się na każdego człowieka, za wielki charyzmat i duch franciszkański. Poza tym Papież, jako Argentyńczyk, ukochał ten utwór. W jednym z wywiadów powiedział, że bardzo lubi tańczyć tango. Kiedy byłem w Buenos Aires widziałem, jak ludzie tańczą ten taniec na dziedzińcach domów i deptakach.  Musze przyznać, że ja też bardzo kocham ten utwór i lubię tańczyć tango. Dlatego sadzę, że będzie się on podobał wszystkim pokoleniom.

Nie bez znaczenia jest także moja posługa. Nie chcę jej porównywać do posługi Papieża Franciszka, ale – będąc pod urokiem św. Franciszka – zajmuję się duszpasterstwem narkomanów, alkoholików, dzieci specjalnej troski, głuchoniemymi, niewidomymi. Zauważyłem, że te wszystkie charyzmaty   występowały w posłudze Ojca św. kiedy był jeszcze kardynałem argentyńskim. Obecnie, jako Papież, w swoich homiliach przypomina o otwieraniu się na każdego człowieka. O tej prawdzie – wiele razy – mówił także Jan Paweł II. Nauczał,  że drogą Kościoła jest człowiek, i że cokolwiek ludzie przeżywają na ziemi nie może być obojętne dla Kościoła.

Księże biskupie do czego nawiązuje tytuł utworu „San Damiano”?

Samo przesłanie jest bardzo ciekawe. Przypomina o wielkiej przemianie, jaka nastąpiła w życiu św. Franciszka, gdy usłyszał głos Pana Jezusa: „Franciszku odbuduj mój Kościół”. Dlatego utwór nosi tytuł tango „San Damiano”. W swoim przesłaniu chcemy podziękować św. Franciszkowi, że okazał ludziom tyle serca,  przypomnieć prawdę, jaką otrzymuje od Pana Jezusa, że trzeba każdego kochać i każdemu służyć. Nie dla wszystkich jest to jednak zrozumiałe. Niektóre media próbują manipulować postawą Ojca św. Papież tymczasem niczego nie wymyśli co nie jest zakorzenione głęboko w charyzmacie Chrystusa.

Każdy Papież jest przedłużeniem słów i czynów Pana Jezusa.  Dlatego my, jako ludzie wierzący i praktykujący, nie widzimy jakichś nadzwyczajności, czy skrajności w postawie Papieża. Jak mówi św. Paweł: „chcę być wszystkim dla wszystkich, by przynamniej niektórych doprowadzić do Chrystusa”. Taka jest misja każdego Papieża. Stąd też nie ma sensu niepokoić się wypowiedziami tych redaktorów, którzy może mają najmniejszy kontakt z Kościołem, ale chcieliby go ciągle reformować.

Księże biskupie, kiedy możemy  się spodziewać publikacji nowej płyty?

Myślę za dwa do trzech tygodni. W tej chwili jest jeszcze w produkcji. Oprócz tanga „San Damiano” będą tam jeszcze cztery nowe piosenki oraz te, które najbardziej kocham. Zostały one nagrane na poprzedniej płycie, a mówią o tym, że Bóg jest miłością, że trzeba tej miłości służyć, przypominają też o patriotyzmie – czyli miłości do Ojczyzny. Ponieważ jest Rok Wiary chciałbym też zaśpiewać o mojej wierze, żeby mnie umacniała i szła do tych, którzy o niej zapomnieli lub ja utracili.

Chociaż płyta nie jest droga nie każdego stać na jej zakupienie. Będę się więc starł ją rozdawać. To jest moja forma ewangelizacji, forma katechezy. To stawiam na pierwszym miejscu. Dzisiaj mówi się o języku obrazu, ale wiemy o tym, że szczególnie dzieci mają najbardziej wrażliwy zmysł słuchu. Dlatego będę się starał o to, żeby ludzie otworzyli się dzięki podkładowi muzycznemu tych utworów na przesłanie słów, jakie staram się bardzo wyraźnie przedkładać.

Dlatego ci, którzy będą słuchali tych piosenek niech na pierwszym miejscu postarają się przyjąć podkład muzyczny, a następnie odebrać przesłanie słowne każdej piosenki. Proszę pamiętać, że ja nie jestem piosenkarzem i nie jestem aktorem. Jestem katechetą.

Rozmowa z ks. bp. Antonim Długoszem,
biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej

Tango „San Damiano” – w hołdzie Ojcu św. Franciszkowi [CZYTAJ]

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl