Wicemin. M. Woś: Eurokraci nie przejmują się narodami, tylko patrzą na budowę centralistycznego państwa, którym będą rządzić Niemcy

Unia Europejska powinna być związkiem suwerennych państw, do którego wstępowaliśmy. Dołączyliśmy tam, gdzie Polska miała prawo decyzji, a teraz eurokraci narzucają nam szantażem sprawy, które nie leżą w naszym interesie. Oni nie przejmują się narodami, państwami. Patrzą tylko na to, jak budować centralistyczne państwo, którym będą rządzić Niemcy – powiedział Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wicemin. J. Sellin w TV Trwam: Agencja Rewitalizacji Zabytków ma być instytucją, która zacznie rewitalizować całe obszary zabytkowe

Ogłosiliśmy (…) rządowy program odbudowy zabytków, który zakłada wydanie w najbliższych trzech latach 3 miliardów złotych. Takiego funduszu na zabytki w Polsce jeszcze nie było. Ale musimy też mieć dobre instrumenty do wykorzystywania tych pieniędzy. Jednym z tych instrumentów ma być nowa instytucja kultury, zapowiedziana na konwencji – Agencja Rewitalizacji Zabytków. Chodzi o taką instytucję, która zacznie rewitalizować całe obszary zabytkowe. Nie tylko jeden konkretny zabytek, czyli jeden kościół, jedną kamienicę, jeden dwór, tylko całe obszary zabytkowe – mówił w piątkowym programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin.

Prof. W. Mielczarski: Wydaje się, że skarga na Gazprom nie ma wielkiej szansy

Trudno mi powiedzieć, czy mamy szansę, ponieważ nie znamy dokładnie umów. Wydaje się, że ta skarga nie ma wielkiej szansy, ale można przynajmniej próbować cokolwiek zrobić – mówił prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, komentując w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja decyzję o pozwaniu Gazpromu do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie przez polską spółkę EuRoPol GAZ.

Wicemin. J. Ozdoba: Nie ma zgody na to, żeby niemieckie odpady zalegały w naszym kraju. Formuła dialogu już się wyczerpała – przygotujemy skargę do TSUE

W związku z tym, że w Polsce zalegają niemieckie odpady, podejmowaliśmy dialogi, rozmowy ze stroną niemiecką. W żaden sposób Niemcy nie poczuwają się do odpowiedzialności, stąd będziemy przygotowywali skargę do TSUE. Nie ma absolutnie zgody na to, żeby niemieckie odpady zalegały w kraju – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba.

A. Macierewicz w TV Trwam: Siła rodziny, jej rozwój jest fundamentem zarówno bezpieczeństwa militarnego, gospodarczego, jak i politycznego

Znamy sformułowanie Prymasa Tysiąclecia, że naród to rodzina rodzin. To jest prawda. Można by powiedzieć, że siła rodziny, jej rozwój jest fundamentem zarówno bezpieczeństwa militarnego, gospodarczego, jak i  politycznego. Jeżeli nie ma narodu, silnej rodziny, jeżeli rodzina się nie rozwija, jeżeli nadal będzie nam groził spadek ludności naszego narodu, to może to doprowadzić do absolutnej tragedii, może się to skończyć katastrofą polityczną, gospodarczą i społeczną narodu polskiego, dlatego siła rodziny jest niesłychanie ważna – mówił w czwartkowym felietonie z cyklu „Głos Polski” na antenie TV Trwam Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, marszałek senior Sejmu IX kadencji, były minister obrony narodowej.

Min. G. Ignaczak-Bandych: Europa bardzo poważnie musi zająć się kontaktami w Afryce

Kwestia bezpieczeństwa jest dzisiaj numerem jeden polskiej polityki, ale numerem dwa jest kwestia gospodarcza. Prezydent Andrzej Duda od wielu miesięcy podnosi, że Europa bardzo poważnie musi zająć się kontaktami w Afryce. Rosja prowadzi tam niezwykle aktywną politykę, a Europa odpuściła ten kontynent – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP,  w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

O. dr T. Rydzyk CSsR: Trzeba powrócić do normalności, a święty Jan Paweł II nas tego uczy. Polska będzie istnieć, jeżeli będzie z Bogiem. Inaczej nic nie będzie

Trzeba wrócić i przyprowadzić tych, którzy o Kościele zapomnieli. Polska będzie istnieć, jeżeli będzie z Bogiem. Inaczej nic nie będzie. Widzimy, jak świat ginie. Do czego doprowadza cywilizacja zachodnia? To jest antycywilizacja. Europa umiera. Co z tego, że mają pieniądze, technikę, autostrady (…). Trzeba powrócić do normalności, a św. Jan Paweł II nas tego uczy – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, podczas uroczystości związanych z siódmą rocznicą konsekracji toruńskiego Sanktuarium.

Min. J. J. Kasprzyk: Bitwa o Monte Cassino to symbol i bardzo wyraźny znak tego, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych

Bitwa o Monte Cassino to symbol i bardzo wyraźny znak tego, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. Bitwa o Monte Cassino była jedną z największych bitew II wojny światowej i najdłużej trwających, dlatego że pierwsze ataki o przełamanie Linii Gustawa rozpoczęły się w styczniu 1944 roku. Żadnej armii alianckiej nie udało przełamać się linii oporu niemieckiego, uczynili to dopiero w maju Polacy pod dowództwem generała Władysława Andersa. Oni byli zdeterminowani i wierzyli w to, że Bóg da zwycięstwo i istotnie to zwycięstwo nadeszło 18 maja, kiedy na gruzach opactwa benedyktyńskiego zawisła biało-czerwona flaga – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr J. Hajdasz: To, co tak bardzo przeszkadza współczesnym lewicowym i lewackim mediom, to troska metropolity krakowskiego o sprawy najważniejsze dla każdego katolika

To, co tak bardzo przeszkadza współczesnym lewicowym i lewackim mediom, to po prostu troska metropolity krakowskiego o sprawy najważniejsze dla każdego katolika, o których on ma odwagę mówić głośno i w prosty, zrozumiały dla każdego sposób. Lewicowe media nazywają to zaangażowaniem Kościoła w politykę, a przecież w demokracji nie da się od niej odwrócić. Wybrani w demokratycznych wyborach politycy lub ci, którzy ubiegają się o społeczny mandat, chcą nieustannie zmieniać nasze życie, a także normy obyczajowe i etyczne, nieraz niezgodnie z utrwalonymi przez stulecia zasadami życia społecznego, a coraz częściej wbrew tysiącletniej etyce chrześcijańskiej. To wielka sprawa, że ktoś ma odwagę mówić o tym głośno i jednoznacznie – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w środowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

Ks. bp T. Bronakowski: Chrześcijanin zawsze, a zwłaszcza w stuleciu uzależnień, musi trzeźwo patrzeć na świat, trzeźwo myśleć i podejmować trzeźwe decyzje

Chrześcijanin nie może stracić duchowej czujności i odporności na dominujące propozycje łatwego życia; życia wypełnionego przyjemnościami, życia bez pracy nad sobą, bez wysiłków wzrastania w człowieczeństwie. Chrześcijanin zawsze, a zwłaszcza w stuleciu uzależnień, musi trzeźwo patrzeć na świat, trzeźwo myśleć i podejmować trzeźwe decyzje. Musi uczyć się tego codziennie, zapierając się siebie i żyjąc ofiarnie według Chrystusowych wymagań – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w środowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Prof. K. Kubiak: Cały czas należy doskonalić system ochrony infrastruktury krytycznej i system podejmowania decyzji w sytuacji kryzysowej

Scenariusz, że mieliśmy do czynienia ze swoistym testem zarówno polskich i sojuszniczych możliwości technicznych, jak i procedur reagowania na takie incydenty, nie jest niemożliwy. Cały czas należy doskonalić system ochrony infrastruktury krytycznej, doskonalić współpracę między poszczególnymi agendami i doskonalić system politycznego podejmowania decyzji w sytuacji kryzysowej – mówił prof. Krzysztof Kubiak, ekspert ds. wojskowości, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, odnosząc się w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam do incydentów z udziałem rosyjskiej rakiety, balonu znad Białorusi czy niezidentyfikowanych dronów.

Ks. prof. D. Kowalczyk SJ o dokumencie Europejskiego Zgromadzenia Kontynentalnego: Od początku było w Kościele strzeżenie sakramentów, że nie wszyscy mogli być do nich dopuszczeni

Kościół był i powinien pozostać otwarty dla wszystkich, ale na czym powinna polegać ta otwartość? Na tym, że Ewangelia jest dla wszystkich i głosimy Ewangelię wszystkim. Natomiast jeśli chodzi o życie sakramentalne, o dopuszczanie do poszczególnych sakramentów, to od początku było w Kościele (…) strzeżenie sakramentów, bo nie wszyscy mogli być dopuszczeni. Do sakramentów wchodziło się poprzez pewną inicjację, postępowanie, wyznanie wiary itd., a teraz sakramenty są rozwadniane w imię jakieś ideologii, nie katolickiej, ale liberalno-lewicowej – powiedział ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.