fot. PAP

Bezpieczne wakacje

Wakacje to czas odpoczynku i dobry moment by wyjechać w góry, nad jezioro czy nad morze. Niestety takie wyjazdy zbyt często kończą się tragicznie. Wynika to głównie z nieuwagi i złego przygotowania.

Częstym miejscem wypoczynku są góry. Jednak podczas wyjazdu zapominamy, że wspinaczka po szczytach wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Ratownicy TOPR od początku wakacji interweniowali  101. W Tatrach wysokich były aż trzy przypadki śmiertelne.

– Niestety w ostatnich dniach wypadki i nasze interwencje są powodowane niesprzyjającą pogodą. Na szlakach jest mokro i ślisko. Ludzie nie są dobrze przygotowani do wyjścia w góry. Z tego, co obserwujemy, te wycieczki są często nieprzewidywalne. Ludzie są źle ubrani, nie przygotowani do tego, że może spaść deszcz, że jest burza – zauważył Piotr Bednarz, dyżurny ratownik TOPR.

O szczególną uwagę ratownicy proszą turystów z dziećmi. Powinni oni  dostosować trasę do swoich pociech.

W wakacje w Tatrach panuje szczególnie duży ruch. Od lipca na szlakach wędrowało ponad 200 tys. osób. Najchętniej odwiedzanym miejscem jest Morskie Oko. Również w trakcie urlopu wielu z nas wybiera leśne wędrówki. Jednak w okresie wakacyjnym panuje duże zagrożenie pożarowe.

– W miesiącu lipcu ten stopień jest cały czas trzeci, czyli najwyższy. Określany jest na podstawie spalanie ściółki o godz. 9:00 w pobliżu stacji. Apelujemy o to, że jeżeli już w lesie się znajdujemy, to powinniśmy zwrócić uwagę na niedopałki i zabronione jest palenie ognisk – podkreślił Andrzej Skulski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

O dużą ostrożność apelują także ratownicy WOPR. Nad Polskimi wodami w ubiegły weekend utonęło 22 osoby, a od początku maja 220 osób. Powód, to najczęściej kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz alkohol.

Obecnie prowadzona jest wakacyjna akcja „Pływamy bez promili”, która ma na celu uświadamianie, jakie tragiczne efekty niesie za sobą pływanie po pijanemu. Warto także zapamiętać numer alarmowy 112, przez który możemy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, policją czy strażą pożarną.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj