fot. gov.pl

MSZ ostrzega przed zakupem egzotycznych pamiątek z wakacji

Biżuteria z koralowców, pasek ze skóry węża, a może oprawki do okularów ze skorupy żółwia – egzotyczne kraje kuszą swoimi pamiątkami. Ale prawo celne jest  surowe. Czego nie kupować, żeby nie narazić się na kłopoty?

Przy kontroli celnej obowiązują przepisy kraju, do którego wjeżdżamy. Dla własnego dobra powinniśmy się więc w nich orientować. Jakich przedmiotów nie należy przywozić do Polski?

– Wracając z podroży wakacyjnych musimy pamiętać, że nie można przywozić do Polski zwierząt i roślin, które podlegają ochronie gatunkowej, tak zwanej Konwencji CITES – mówi rachmistrz Tomasz Cyraniak z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Chodzi zarówno o żywe zwierzęta, jak i zagrożone wyginięciem gatunki fauny czy flory oraz przedmioty, które zostały z nich wytworzone. Do Polski nie przewozimy więc: wyrobów ze skóry krokodyla, węża, zebry czy antylopy, pamiątek z korali rafotwórczych, wyrobów ze skóry żółwi, z kości słoni, nosorożców czy hipopotamów. Jakie konsekwencje grożą nam za zakup którychś z wymienionych pamiątek? Grozi nam grzywna, a nawet areszt.

– To jest oczywiście wymiar finansowy i utrata tych zakupionych towarów, które próbujemy wwieźć do Polski – wskazała Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Informacje dotyczące ilości pozwoleń, jak i samych przedmiotów, których nie wolno przywozić do Polski, znajdziemy na stronie internetowej [tutaj].

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl