XXIV Rocznica Powstania Radia Maryja: Słowo o. Dariusza Paszyńskiego CSsR



Pobierz Pobierz

Słowo o. Dariusza Paszyńskiego, wikariusza prowincjała Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela

Najczcigodniejsi Pasterze Kościoła, Ekscelencje na czele z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim – metropolitą lwowskim i ks. bp. Andrzejem Suskim. Przewielebni Kapłani, drodzy współbracia Redemptoryści na czele z o. Tadeuszem i wszystkimi Ojcami posługującymi w Radiu Maryja. Drogie Siostry Zakonne, wszystkie osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele władz państwowych: Kancelarii Prezydenta RP, Sejmu, Senatu, rządu RP, szanowny panie premierze – prezesie Jarosławie Kaczyński, szanowni przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych i miejskich z gospodarzem – panem prezydentem Michałem Zaleskim na czele. I Wy, drodzy Bracia i Siostry – kochana Rodzino Radia Maryja zebrana tu, przy radioodbiornikach i przy telewizorach.

Gratuluję Wam tej pięknej uroczystości i życzę Wam wszystkiego co najlepsze z okazji 24. urodzin.

Ale najpierw chciałbym przekazać bardzo gorące i serdeczne pozdrowienia od o. prowincjała Janusza Soka, który teraz, dokładnie o tej godzinie – wraz z 200-osobową delegacją z Polski pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego – uczestniczy w beatyfikacji dwóch polskich męczenników franciszkanów, daleko w Peru.

Kilka miesięcy przed narodzinami Radia Maryja, w sierpniu 1991 r., dwóch franciszkanów – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek – ponieśli męczeńską śmierć. Oddali swoje życie za wiarę. Dzisiaj są ogłaszani światu jako błogosławieni. Jest to piękny akt na zakończenie tego roku, poświęconego życiu konsekrowanemu, ale też wspaniały akt u początku obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Bo oni nam mówią, że chrześcijaństwo przyjęte w 966 r. przynosiło i wciąż przynosi piękne owoce w postaci życia wiernego Ewangelii, gotowego nawet do złożenia ofiary ze swojego życia. Bogu niech będą dzięki za to.

Kochani, chciałbym Wam powiedzieć, że także Wy – ta wielka i wspaniała Rodzina Radia Maryja, jest pięknym świadectwem życia wierności Ewangelii, wierności wszystkim konsekwencjom, które wypływają ze Chrztu Świętego. Dlatego dziękuję Wam za Wasze świadectwo wiary, modlitwy, odpowiedzialności, nieustawania pomimo przeciwności, pokory i służby.

Ojcze Tadeuszu, ojcze Janie, ojcze Zdzisławie, ojcze Marianie, ojcze Grzegorzu, ojcze Benedykcie, ojcze Januszu, ojcze Marcinie, ojcze Piotrze, ojcze Dariuszu i Wy za oceanem, którzy na pewno jesteście z nami – ojcze Zbigniewie i ojcze Jacku. Dziękujemy Wam bardzo, dziękujemy bardzo serdecznie za Waszą posługę. Bóg zapłać!

Myśliciel i filozof z XVII w. Pascal powiada, że człowiek może osiągać wielkość na trzech poziomach. Pierwszy poziom to poziom materialny – osiągają go ci, którzy są bardzo bogaci, którzy mają piękny wygląd zewnętrzny, którzy są sprytni, którzy są wysportowani. Ale powiada, że jest drugi porządek, o wiele wyższy, niż ten poprzedni: intelektualny – porządek geniuszu. I tę wielkość osiągają naukowcy, artyści, pisarze, ludzie twórczy. Ale Pascal powiada, że i ten porządek jest niczym w porównaniu z tym trzecim – porządkiem świętości. Na najwyższym miejscu w porządku świętości jest Bóg, Jezus Chrystus, Najświętsza Maryja Panna i wszyscy święci. A my – ludzie – jesteśmy zaproszeni do uczestnictwa w tej świętości.

Chciałbym dzisiaj podziękować całej Rodzinie Radia Maryja za to, że na ten najwyższy poziom świętości wychodzi i go osiąga. Kochani, być świętym to nie znaczy być bezgrzesznym. Przeciwieństwem człowieka świętego nie jest człowiek grzeszny, ale człowiek, który poniósł porażkę. Człowiek, który nie zrealizował swojego celu, człowiek, który nie osiągnął wielkości, świętości. Dlatego u początku obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, pragnę Wam dziękować za ten przykład wychodzenia na najwyższy poziom wielkości człowieka, którym jest świętość. Dziękuję Wam bardzo za to.

Ojcze Tadeuszu, chciałbym w sposób szczególny podziękować Tobie za wspaniałą inicjatywę modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Nie tylko do redemptorystów, do radia, do telewizji, do nowej świątyni, ale także do wszystkich zgromadzeń męskich i żeńskich oraz do wszystkich diecezji.

Myślę, że wielu biskupów będzie miło zaskoczonych tym wielkim szturmem modlitewnym, który się rozpoczął poprzez Twoją inicjatywę – poprzez posługę Radia Maryja. Chcę powiedzieć, że ta modlitwa wkrótce zaowocuje nowymi ojcami w Radiu Maryja.

Św. Augustyn mówił, że siła chrześcijaństwa tkwi nie tylko w czynieniu dobra, ale także w umiejętności znoszenia zła i przeciwności. Dlatego życzę Wam kochani na dalsze lata Waszego posługiwania Ojczyźnie, Kościołowi i światu: odwagi w czynieniu dobra i w znoszeniu zła.

Niech Najświętsza Maryja Panna, którą dzisiaj w sposób szczególny czcimy, ma Was zawsze w swojej opiece. Bóg zapłać.

mp3″>Pobierz

drukuj