Spróbuj pomyśleć


Pobierz

Pobierz

Szczęść Boże!

Kiedy okrągły stół już na dobre wyląduje w graciarni, a każdy z negatywnych bohaterów okrągłego stołu zostanie zmuszony do podniesienia przyłbicy, naród nareszcie zobaczy prawdziwą twarz systemowego układu, którego końca udało nam się doczekać. Legendarne taczki Leppera do wywożenia pojedynczych płotek nie pomieszczą rekinów spasionych ośmiorniczkami, tym bardziej potężnej ławicy piranii zasłużonych w ogryzieniu Polski do kości. Tu zamiast taczek, trzeba podstawić platformę. „Jaśnie Pani, Jaśnie Panie, Jaśnie Państwo! Platforma zajechała, prosimy zajmować miejsca! Kierunek – Polska, którą stworzyliście dla innych, w najczarniejszych prognozach, nie przewidując, że złota epoka dopadnie was samych i wasze wszechmocne koterie.

Któż wypełni pustkę po platformie urągliwie nazwanej obywatelską? Co pocznie szeroka klientela PO i PSL, która tak uwierzyła opinii Drzewieckiego, iż „Polska to dziki kraj”, że z entuzjazmem powitała apel niesławnego Mira o wybór Komorowskiego w pierwszej turze, „bo wydawanie pieniędzy na drugą turę wyborów prezydenckich jest dla budżetu zbyt kosztowne”. Gdyby apel został uznany za obowiązującą dyrektywę areopagu mędrców złotej epoki typu Amber Gold, a nawet rozszerzony na jesienne wybory parlamentarne, dało by się zaoszczędzić na zupełnie niepotrzebnych Platformie wyborach i podnieść wreszcie minimalną płacę do co najmniej 10 tysięcy złotych w rozdętej do granic możliwości biurokracji. Czy to nie wstyd przed światem, że rząd kraju, który wydał z siebie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, a nawet „prezydenta Europy” nie korzysta ze światłej ekspertyzy komisarz Bieńkowskiej? Skoro tylko „złodziej lub idiota” może zarabiać 6 tys. zł. miesięcznie, to zarobki na podobnym lub niższym poziomie literalnie kompromitują tak zdefiniowanych biurokratów oraz płacące im państwo. Ciekawe, jak wypowiedź Bieńkowskiej odbiera armia urzędników administracji rządowej i samorządowej zatrudnionych nie tylko po to, aby popierać swoich partyjnych dobroczyńców, lecz także by utrudniać życie poddanym układu PO-PSL, a zwłaszcza niszczyć jego przeciwników. Czy nasi prześladowcy nie czują się wykiwani, jak górnicy, których przedstawiciele kiwali się przy barbórkowym stole wraz z Tuskiem i Bieńkowską w 2013r.? W okrągłą rocznicę wybuchu afery podsłuchowej, która przyćmiła hazardową aferę Mira, Zbycha et consortes, ze strachu przed zejściem poniżej progu wyborczego, Platforma odbiera stołki kolejnym skompromitowanym do cna ministrom, a nawet marszałkowi sejmu. A Tusk i Bieńkowska skąd się wzięli? Znaleźli się w kapuście? Do największej michy lodów ukręconych przez partię mogli zasiąść dzięki szarym masom partyjnym i innym wykiwanym wyborcom. Czemu, ach czemu, Tusk i Bieńkowska nie kochają tak Platformy Obywatelskiej jak Sikorski, aby dla dobra partii poświęcić się i zrezygnować ze stanowisk przerastających ich możliwości?

Po ośmiu latach rządów PO-PSL okradziona z ludzi i majątku Polska musi postawić sobie pytanie: jak mogło do tego dojść? Czego zabrakło w myśleniu większości Polaków, że naród nie stawił czoła eskalacji jawnego zła, że nie potrafiliśmy zorganizować skutecznego oporu przeciwko dyktaturze trojga, a więc Tuska, Kopacz i Arłukowicza? Ten ostatni uosabia klucz do odpowiedzi na zadane pytanie.

Akurat o. Mariusz Bigiel, jezuita z Lublina, nadesłał list p.t. „NIEDOCENIONA I ZBYT MAŁO ZNANA A JESZCZE MNIEJ ROZUMIANA NAUKA ŚW. JANA PAWŁA II.” Oto treść:

„Z nieznanych przyczyn jasne orędzie św. Jana Pawła II na temat porządku społecznego nie dosięgło jeszcze całej ludności w Polsce. Warto je z okazji Roku Św. Jana Pawła II przypomnieć, a nawet wyeksponować, gdyż jest wiążące i pouczające NIE TYLKO DLA WIERZĄCYCH. Orędzie to ma charakter uniwersalny, ponadkonfesyjny:

Christefideles Laici nr 38. Faktyczne uznanie osobowej godności każdej ludzkiej istoty wymaga poszanowania, obrony i popierania jej praw. Chodzi tu o prawa naturalne, uniwersalne i nienaruszalne: żadna jednostka, żadna grupa, władza ani państwo — nikt nie może ich zmienić, a tym bardziej znieść, gdyż prawa te pochodzą od samego Boga.

Nietykalność osoby, będąca odzwierciedleniem nietykalności samego Boga, wyraża się przede wszystkim i w sposób zasadniczy w nietykalności ludzkiego życia. Powszechne, skądinąd słuszne, wystąpienia w obronie ludzkich praw, takich jak na przykład prawo do opieki lekarskiej, do dachu nad głową, do pracy, do założenia rodziny i do kultury, są fałszywe i złudne, jeśli nie staje się z największą determinacją w obronie prawa do życia, będącego pierwszym i podstawowym prawem osoby ludzkiej, oraz warunkiem wszystkich innych jej praw. (Jan Paweł II, POSYNODALNA ADHORTACJA APOSTOLSKA CHRISTIFIDELES LAICI nr 38)

To samo wyraził jeszcze dobitnie w Kaliszu:

„Wiele razy powtarzam – i jestem tego pewny – że największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali? Jedynym, który ma prawo odebrać życie, jest Ten, kto je stworzył. Nikt inny nie ma tego prawa: ani matka, ani ojciec, ani lekarz, żadna agencja, żadna konferencja i żaden rząd. (…) (Homilia w Kaliszu 1999).”

O. Mariusz Bigiel, SJ, przypominając powyższe słowa św. Jana Pawła II, wplata się w serię wydarzeń, których intuicyjnie zrozumiała symbolika daje nam natchnienie i wyraźny drogowskaz.

W minioną niedzielę w dniu Święta Dziękczynienia, prezydent elekt dr nauk prawnych Andrzej Duda w błyskawicznym odruchu pobożności na kolanach podniósł uniesioną przez wiatr hostię. W nadchodzącą sobotę 13. czerwca w Niepokalanowie odbędą się obchody X rocznicy tragicznej śmierci dr. Filipa Adwenta. Rozpoczną się w Bazylice Niepokalańskiej o godz. 11. od Mszy Świętej, której głównym celebransem będzie Jego Ekscelencja ks. bp prof. Ignacy Dec – Biskup Świdnicki. Spotkanie rocznicowe z udziałem córki dr. Adwenta uświetnią ważne wystąpienia. Pan Tadeusz Szczyrbak (Prezes Rodziny Rodła – Wrocław) przedstawi temat „Dziedzictwo Filipa Adwenta i Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła”. Do zobaczenia jutro w Niepokalanowie.

Z Panem Bogiem

dr Zbigniew Hałat

(Poza nagraniem: rozszerzenia przekraczające pojemność czasową radiowego felietonu znajdą Państwo na stronie www.halat.pl ; tamże przypisy, odnośniki i ilustracje.)

drukuj