fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Zmarł ks. prałat Edward Żmijewski

Dzisiejszej nocy do Domu Pana, w wieku 73 lat, odszedł ks. prał. Edward Żmijewski – gorliwy kapłan kochający ludzi i Kościół oraz wieloletni przyjaciel Radia Maryja. Był proboszczem parafii Matki Bożej Zwycięskiej i dziekanem dekanatu rembertowskiego.

Ks. prał. Edward Żmijewski zmarł po długiej chorobie. Do ostatnich godzin życia był czynnym kapłanem. Spotykał się z wiernymi, odprawiał Msze święte.

Księdza prałata wspomina o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

– Dzisiaj w nocy zmarł wielki przyjaciel Radia Maryja, ks. prałat Edward Żmijewski z Rembertowa, wspaniały kapłan. Wspaniali ludzie odchodzą do nieba. Piękna pielgrzymka przez ziemię i na pewno niebo czeka na takich ludzi – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Był również przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po śmierci męczennika identyfikował jego ciało i transportował je do Warszawy. Gdy w roku 2010 poważnie zachorował, to za jego wstawiennictwem przyjaciele i znajomi modlili się o zdrowie dla niego.

Ks. prałat Edward Żmijewski był wierny swojemu kapłańskiemu powołaniu. Troszczył się o los Kościoła i ojczyzny – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, bp senior diecezji drohiczyńskiej – dodał, że Ksiądz Prałat mimo swoich funkcji i godności jakich dostępował był zawsze blisko człowieka i jego problemów.

– Prośmy Matkę Najświętszą, aby w tym wypadku nam dopomagała, abyśmy potrafili jak najlepiej, jak najgłębiej odczytać testament śp. ks. prałata Edwarda. Ten testament, który do nas przemawia całym jego życiem, byśmy starali się go wcielać w nasze życie, w nasze postępowanie. Archidiecezji warszawsko-praskiej składam wyrazy bardzo serdecznego współczucia, tak samo z myślą o jego przyjaciołach, o jego współpracownikach i o wszystkich bliskich krewnych. Niech Pan Bóg obdarzy go szczęściem wiecznym – mówił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Ks. prał. Edward Żmijewski urodził się 21 marca 1942 r. w Godach (par. Czerwin w diecezji łomżyńskiej). Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1965 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był magistrem teologii (KUL – teologia pastoralna).

W latach 1976-79 był dyrektorem Domu Księży Emerytów, następnie do 1987 r. referentem Wydziału Gospodarczo-Budowlanego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Był najbliższym współpracownikiem ks. bp. Jerzego Modzelewskiego.

W latach 1992-97 pełnił funkcję sekretarza Komisji Episkopatu ds. Budowy Kościołów. Funkcję proboszcza pełnił w parafiach Pyry, Jabłonna oraz w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie. Był duszpasterzem środowisk pracy, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej.

Od 1993 r. posługiwał w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie.

RIRM

drukuj