fot. Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Edwarda Żmijewskiego

Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Edwarda Żmijewskiego. Mszy św. o godz. 10.00 w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie będzie przewodniczył ks. abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. Transmisja w TV Trwam.

Był gorliwym kapłanem kochającym ludzi i Kościół oraz wieloletnim przyjacielem Radia Maryja. Był również przyjacielem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po śmierci męczennika identyfikował jego ciało i transportował je do Warszawy. Gdy w roku 2010 poważnie zachorował, to za jego wstawiennictwem przyjaciele i znajomi modlili się o zdrowie dla niego.

***

Ks. prał. Edward Żmijewski urodził się 21 marca 1942 r. w Godach (par. Czerwin w diecezji łomżyńskiej). Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1965 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był magistrem teologii (KUL – teologia pastoralna).

W latach 1976-79 był dyrektorem Domu Księży Emerytów, następnie do 1987 r. referentem Wydziału Gospodarczo-Budowlanego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Był najbliższym współpracownikiem ks. bp. Jerzego Modzelewskiego.

W latach 1992-97 pełnił funkcję sekretarza Komisji Episkopatu ds. Budowy Kościołów. Funkcję proboszcza pełnił w parafiach Pyry, Jabłonna oraz w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie. Był duszpasterzem środowisk pracy, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej.

Od 1993 r. posługiwał w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie. Zmarł w środę po długiej chorobie. Przeżył 73 lata.

RIRM

drukuj