fot. flickr.com

Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo wydało oświadczenie ws. profanacji figury Chrystusa

„Profanacja figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie napełniła bólem parafian i mieszkańców stolicy” – czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

Zaapelowano o modlitwę w intencji nawrócenia sumień i serc.

W związku z profanacją dokonaną w nocy z wtorku na środę m.in. na figurze Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo wydało w czwartek oświadczenie.

„Profanacja figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie napełniła bólem parafian i mieszkańców stolicy” – czytamy.

„Swoje oburzenie za ten niewytłumaczalny akt wyrażają również księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy posługujący od czterech wieków w tamtejszej świątyni” – napisał w imieniu zakonników ks. Kryspin Banko CM. Zaapelował jednocześnie o modlitwę za sprawców czynu.

„W tym trudnym dla nas wszystkich doświadczeniu, modlimy się o nawrócenie sumień i serc. »SURSUM CORDA«”.

***

Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo posługują w bazylice św. Krzyża w Warszawie od roku 1653.

Figura Chrystusa dźwigającego krzyż została umieszczona przed świątynią w 1858 roku. Początkowo odlana była w cemencie w warsztacie sztukatorskim Ferrante Marconiego według projektu Andrzeja Pruszyńskiego. Ufundował ją hr. Andrzej Zamoyski. W 1898 roku zastąpiła ją figura z brązu ustawiona na cokole z czarnego granitu, zaprojektowanym przez Stefana Szyllera, ze złoconym napisem „Sursum Corda” (W górę serca).

W czasie Powstania Warszawskiego, we wrześniu 1944 wskutek detonacji „Goliatów” figura Chrystusa upadła na bruk ulicy i leżała z ręką uniesioną w górę, wskazując na napis na cokole. Po wojnie pomnik odrestaurowano i 19 lipca 1945 roku ponownie stanął przed kościołem.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl