fot. PAP/EPA

Zapalono lampki na choince na Placu Świętego Piotra

Na Placu Świętego Piotra w Watykanie uroczyście zapalono lampki na drzewku choinkowym. Zainaugurowano też szopkę, która w tym roku przyjechała z Peru.

Uroczyste zapalanie światełek na choince w Watykanie to już tradycja. Majestatyczny, 113-letni, czerwony świerk o wysokości 28 metrów został przywieziony na Plac Świętego Piotra tym razem z gminy Andalo w Trydencie. Tuż obok niego ustawiona jest szopka – dzieło artystów z Peru. Znajduje się w niej 30 figur wykonanych między innymi z ceramiki i drewna. Niektóre mają na sobie regionalne, kolorowe stroje. Szopka nawiązuje do 200-lecia niepodległości Peru i życia ludów Andów.

Ofiarodawców choinki i szopki w południe na audiencji przyjął Ojciec Święty Franciszek.  Do wszystkich jednak zaapelował byśmy nie przeżywali fałszywych, komercyjnych świąt.

„Nie pozwólmy, aby Boże Narodzenie było zanieczyszczone przez konsumpcjonizm i obojętność. Jego symbole, zwłaszcza szopka i udekorowana choinka, przywracają nam pewność, napełniając nasze serca pokojem, radością z powodu Wcielenia, że Bóg, który staje się nam bliski: żyje pośród nas, nadaje rytm nadziei naszych dni – zaznaczył papież Franciszek

Zwyczaj ustawiania choinki i szopki na Placu Świętego Piotra wprowadził w 1982 Papież Polak – św. Jan Paweł II.

TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl