fot. wikipedia.org

Współpraca władz polskich, watykańskich i amerykańskich przy niesieniu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie

Minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś spotkał się w Watykanie m.in. z prefektem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich ks. kard. Leonardo Sandrim. Tematem rozmowy była współpraca przy niesieniu pomocy humanitarnej.

Spotkanie to efekt współpracy strony polskiej z Amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego. Umowa łącząca strony zakłada wspólne działania w obszarze wspierania mniejszości religijnych, w tym chrześcijan, którzy są największą prześladowaną grupą religijną.

Spotkania w Watykanie miały na celu zachęcenie Kościoła do zaangażowania się w ten projekt – wskazał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister Michał Woś.

Jako Polska mamy bardzo dobre doświadczenie współpracy z Kościołem. Kościół ma często najlepsze rozpoznanie co do potrzeb, bardzo efektywnie te kwestie realizuje. Z Kongregacją ds. Kościołów Wschodnich uzgodniliśmy, że będziemy w bieżącym kontakcie. Zostaną przedstawione projekty, w które będą mogły zaangażować się też polskie organizacje, żeby przeznaczyć środki na projekty na Bliskim Wschodzie, aby pomóc tym, którzy nie mają dachu nad głową, żywności, wody, środków medycznych. To także projekty edukacyjne. Rozmowy były bardzo owocne, konkretne. Jest to ostatni element naszych przygotowań do wielkiego projektu finansowanego przez stronę amerykańską, w którym polskie organizacje będą odgrywały największą rolę –  zaznaczył minister Michał Woś.

Polska zawarła porozumienie z Amerykańską Agencją Rozwoju Międzynarodowego w listopadzie ubiegłego roku. Amerykanie mają uruchomić pulę blisko pół miliarda złotych na projekty polskich organizacji współpracujących m.in. z Kościołem.

RIRM

drukuj