Zamiast Rezurekcji Procesja Spotkania

W Hiszpanii nie ma Rezurekcji. Natomiast na ulice wychodzi rano ostatnia procesja Wielkiego Tygodnia: tzw. Procesja Spotkania Jezusa i Maryi. Zgodnie z tradycją Jezus po swoim zmartwychwstaniu najpierw ukazał się swojej Matce.

Procesja Spotkania w kastylijskim León rozpoczyna się w dwóch różnych miejscach miasta. Z jednego kościoła wyrusza bractwo, które niesie figurę Jezusa Zmartwychwstałego, z drugiego – figurę Matki Bożej ubranej na czarno na znak śmierci Syna. Na Placu Katedralnym dochodzi do spotkania Matki z Synem, któremu towarzyszy wzruszający marsz grany przez orkiestrę. Maryja na znak radości “kłania się” Jezusowi, co wymaga wielkiej precyzji ruchów osób, które niosą figury. Szaty Maryi zostają zmienione na białe – symbol radości i życia. Potem wszyscy biorą udział w Mszy św. w katedrze, a po niej czas na tradycyjne wielkanocne śniadanie.

Procesja Spotkania kończy Wielki Tydzień w Hiszpanii. W Madrycie oznajmia go ogłuszające bicie w bębny setek członków bractw, które przybyły z tej okazji do stolicy kraju. Jednak już od jutra bractwa rozpoczynają przygotowania do przyszłorocznego Wielkiego Tygodnia.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl