Zakończyło się coroczne spotkanie misjonarzy

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie zakończyło się coroczne spotkanie misjonarzy. Grupa 130 księży, zakonników, sióstr zakonnych oraz świeckich wzięła udział m.in. w sympozjum na temat medycyny tropikalnej jak również w warsztatach medialnych.

Wakacyjny pobyt w kraju jest dla misjonarzy okazją do zapoznania się z bieżącymi wydarzeniami, związanymi z życiem Kościoła, jak i życiem społeczno-politycznym – zaznacza uczestniczka spotkania Małgorzata Kiedrowska, misjonarka posługująca w Kamerunie.

– Spotkanie ma na celu przede wszystkim dzielenie się doświadczeniami misyjnymi, ale to także radość z samego spotkania, opowieści o tym co się zmieniło w ojczyźnie po 2-3 latach naszej nieobecności. Jest to źródłem  wielu humorystycznych sytuacji, ale wielkiego zatroskania jeżeli widzimy jakąś negatywną zmianę – powiedziała Małgorzata Kiedrowska.

Spotkanie misjonarzy jest również okazją do tego, aby podzielić się własnymi doświadczeniami, z którymi trzeba się zmierzyć na co dzień.

– Każda placówka misyjna i każdy misjonarz ma tak różny rozkład dnia, że nie można tego uogólniać. Ja ostatni rok mojej pracy spędziłam w Kamerunie, pracowałam w szkole dla dzieci głuchoniemych w Bertoua. Zajmowałam się diagnozą psychopedagogiczną dzieci trafiających do naszej szkoły. W Afryce bardzo popularną wciąż jeszcze drogą roznoszenia informacji nie jest ani internet, ani telewizja tylko droga z ust do ust. Kiedyś przejeżdżałam samochodem, który na drzwiach ma naklejone logo naszej szkoły. Ktoś je zobaczył i skojarzył, że w jakiejś  wiosce, gdzie mieszkał kiedyś z babcią  na rogu przy lesie bananowym mieszkała dziewczynka, która nie mówiła. Przy okazji odwiedzin rodziny zajrzał do tego domu i poinformował o tym, że widział, że jest taka szkoła. Przeważnie taką właśnie drogą trafia dziecko do naszej szkoły. Mój dzień był wypełniony pracą edukacyjną. Zajmowałam się też formacją nauczycieli – dodaje Małgorzata Kiedrowska.

Dziś rano ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przedstawił ostatnie wydarzenia Kościoła w Polsce. Z kolei sytuację polityczną w Polsce omówił  publicysta Rafał Ziemkiewicz. Czwartkową Eucharystię odprawił o godz. 16.00 bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Wakacyjny zjazd misjonarzy zakończył się dzisiaj koło południa, wspólną Mszą św. i modlitwą Anioł Pański.

RIRM

drukuj