fot. PKWP

„Mój brat Pigmej”. PKWP u dzieci z Kamerunu

Na kilka dni przed Światowym Dniem Misyjnym Pomoc Kościołowi w Potrzebie odwiedziła dzieci z Kamerunu, które wspiera w ramach akcji „Mój brat Pigmej”. W najbliższą niedzielę oficjalne podsumowanie kampanii.

W szkole podstawowej i przedszkolu, gdzie pracują Siostry Opatrzności Bożej, na co dzień uczy się ponad 420 dzieci.

„Przychodzą do nas z różnych wiosek, są różnych wyznań, to dzieci z rodzin protestanckich, katolickich, nawet muzułmańskich” – mówi s. Regina Kozioł.

s. Regina Kozioł – fot. PKWP

Najmłodsi, by dotrzeć na lekcje, do pokonania mają nawet dziewięć kilometrów.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie objęła placówkę wsparciem w ramach akcji „Mój brat Pigmej”. Przedstawiciele Papieskiego Stowarzyszenia pojechali do Kamerunu, by poznać dzieci i zobaczyć, jak wygląda ich codzienne życie.

„Dzieci Pigmejów przyprowadzane są do nas przez rodziców. Nie mają właściwie nic i zawsze proszą o pomoc. Często nie mają ubrań i butów, dlatego kiedy przychodzą, staramy się ich wesprzeć na wszelkie sposoby” – wyjaśnia s. Regina Kozioł.

Szkoła, w jakiej pracuje misjonarka, jest jedyną, gdzie nauka odbywa się każdego dnia, przez wszystkie dni tygodnia od poniedziałku do piątku. Lekcje rozpoczynają się o godz. 7.30 i kończą o 14.30. Jedna klasa jest pod opieką jednego nauczyciela.

„Każdy z nauczycieli ma niełatwe zadanie, bo musi uczyć wszystkich przedmiotów” – zauważa siostra zakonna.

Podkreśla, że „dzieci, które przychodzą się uczyć, są nie tylko ubogie, ale także radosne”. W domu często są wychowywane przez wujków, ciocie, dziadków, a edukacja jest dla nich ogromną szansą.

„Dziękuję za wszelkie dobro, jakie otrzymujemy z Polski” – podkreśla s. Regina Kozioł.

W kampanii „Mój brat Pigmej” Papieskie Stowarzyszenie podjęło współpracę z diecezją kaliską. Akcja obejmuje m.in. zakup podręczników i zapewnienie najmłodszym posiłku.

„W Światowym Dniu Misyjnym podsumujemy nasze zaangażowanie w Kamerunie” – zapowiada Tomasz Zawal, dyrektor regionalnego biura PKWP w Poznaniu, odpowiedzialnego za realizację akcji.

„W ciągu kilku miesięcy dotarliśmy do kilkunastu parafii. Dziękujemy wszystkim księżom proboszczom, którzy zaprosili nas do siebie. W ten sposób nie tylko mogliśmy zbierać środki na rzecz potrzebujących, ale też pokazywać wiernym, czym jest Kościół Cierpiący” – zaznacza.

Kampanię zakończy Msza św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z udziałem ks. Piotra Przybyła, diecezjalnego referenta ds. misji. Eucharystia rozpocznie się o godz. 14.00. Udział wezmą w niej księża z Ugandy, którzy w ramach akcji głosili homilie w parafiach.

„W Światowym Dniu Misyjnym poinformujemy, ile środków udało nam się zebrać. Pojawi się symboliczny czek. Będziemy też chcieli nagrodzić wolontariuszy, jacy włączyli się w działania podejmowane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – podkreśla dyrektor sekcji Polski PKWP, ks. prof. Waldemar Cisło.

Kampanię „Mój brat Pigmej” wciąż można wesprzeć poprzez przelew na konto. Więcej informacji [tutaj].

 

 

Biuro Prasowe PKWP Polska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl