XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

W dniach 7-8 czerwca odbędzie się XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Pielgrzymi przed wizerunkiem Królowej Polski zgromadzą się z hasłem „Z Maryją idziemy w przyszłość”. Będą przepraszać za dokonane w ostatnich miesiącach akty profanacji wizerunku Matki Bożej, poniżania Kościoła i znieważenia godności dzieci.

Jak akcentują organizatorzy pielgrzymki, trwa w narodzie polskim przebudzenie. Zadajemy sobie jednak pytanie, czy uda się obronić chrześcijańskie wartości w zjednoczeniu wspólnot, w odważnej i bezwarunkowej służbie Bogu. Czy to przebudzenie doprowadzi do przestrzegania i respektowania Jego prawa w każdej przestrzeni życia.

Szczególnej troski potrzebuje sakramentalne małżeństwo, model chrześcijańskiej rodziny i troska o moralne wychowanie dzieci. Pielgrzymowanie przed Tron Królowej Polski, nabiera zatem szczególnego znaczenia – dodają.

Przybywając na Jasną Górę, pielgrzymi przywołają postać i nauczanie czcigodnego Sługi Bożego ks. kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski, który zwracał uwagę na konieczność odbudowy państwa polskiego w oparciu o katolicką wiarę i moralność. Do katolików w Polsce wypowiedział bardzo znamienne słowa: „I dla nas wybiła godzina Akcji Katolickiej (…), by przygotować ludzi katolickiego jutra w kraju”. W tym celu blisko 90 lat temu powołał Akcję Katolicką.

W pielgrzymowaniu na Jasną Górę w piątek 7 czerwca zaplanowano spotkanie Rady KIAK, konferencję w Sali Papieskiej na Jasnej Górze i Apel Jasnogórski, któremu przewodniczyć będzie ks. biskup Mirosław Milewski, krajowy asystent Akcji Katolickiej. Po Apelu czuwanie nocne poprowadzi Akcja Katolicka z diecezji sandomierskiej.

8. czerwca o godz. 10.30 w Katedrze Częstochowskiej – a w przypadku niezakończenia remontu wokół Katedry w pobliskim Kościele św. Zygmunta (ul. Krakowska 1) – rozpocznie się sobotnie spotkanie. Po słowach powitań odbędzie się wręczenie medali „Za dzieło apostolstwa”. W procesyjnym przejściu z modlitwą dziękczynno–przebłagalną pielgrzymi dotrą na Jasną Górę, gdzie o godz. 13.00 sprawowana będzie Eucharystia. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystość zakończy się wspólnym odnowieniem Aktu Zawierzenia Matce Bożej.

Urszula Furtak/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl