XXIII rocznica powstania Radia Maryja

W Toruniu trwają uroczystości z okazji przypadającej w tym roku XXIII rocznicy powstania Radia Maryja. Na obchody przyjechali słuchacze z całej Polski i różnych części świata.

Dotychczas licznie zgromadzeni słuchacze toruńskiej rozgłośni świętowali w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. W tym roku uroczystości odbędą się w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Bema w Toruniu.

– Będzie kilka tysięcy miejsc siedzących. Zgromadzimy się wszyscy razem i wszyscy będziemy widzieli ołtarz. Uroczystość będziemy celebrować przy ołtarzu, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc w Toruniu, odprawiał nabożeństwo czerwcowe – powiedział Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Uroczyste obchody rozpoczną się modlitwą różańcową o godz. 12.30. Następnie zgromadzeni wysłuchają koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po występach, zebrani odmówią koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 15.30 podziękują Bogu za dar Radia Maryja na uroczystej Eucharystii. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, który zawsze był przy boku ks. kard. Karola Wojtyły, a potem św. Jana Pawła II.

Jak co roku przybędą pielgrzymi z całej Polski i różnych części świata. Nie zabraknie także przedstawicieli władzy samorządowej i parlamentarzystów.

– Dziś Radio Maryja, w obliczu braku wolnych mediów w Polsce, jest głosem prawdy. Jest gwarantem wolności słowa w Polsce. Życzę Radiu Maryja stu lat i równego traktowania przez organy państwa polskiego – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.

Radio Maryja to wielka parafia wszystkich Polaków na całym świecie – podkreśliła Gertruda Szumska, koordynator Kół Radia Maryja na Pomorzu, która będzie dziś w Toruniu.

– Radio Maryja to uniwersytet, w którym uczymy się miłości i wiary. Ojciec Święty Franciszek powiedział, że jeżeli Europa będzie święta, to będzie. Polska musi być święta, musi być między nami przede wszystkim miłość, szacunek oraz musimy wzajemnie się miłować. Tego uczymy się z Radia Maryja i TV Trwam. Jesteśmy radośni i weseli – powiedziała Gertruda Szumska.

Słuchacze rozgłośni, którzy przybędą do Torunia będą mogli zobaczyć, jak postępują prace przy budowie świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II.

Andrzej Ryczek, architekt, który zaprojektował świątynie podkreśla, że prace posuwają się w szybkim tempie.

– Wydaje mi się, że przyszły rok będzie rokiem przełomowym, gdzie wszelkie wyposażenie liturgiczne, wnętrze, zaistnieje w pełnej krasie. W przygotowaniu jest bardzo dużo elementów. Mamy wielu zaangażowanych artystów, którzy przygotowują się, żeby zaprezentować nam określone dzieła – mówił Andrzej Ryczek.

Radiowa rodzina, będzie miała okazję zobaczyć dziś siedzibę rozgłośni, kampus akademicki WSKSiM a także sprawdzić, jak postępują prace przy budowie świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Z okazji XXIII rocznicy powstania Radia Maryja specjalny komunikat wystosował Zespół Wspierania Radia Maryja. Zwrócono w nim uwagę na rolę, jaką odgrywa Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe dla Nowej Ewangelizacji. Wskazano także na potrzebę obrony tych dzieł. WIĘCEJ 

Uroczyste świętowanie XXIII rocznicy transmitować będzie Radio Maryja i TV Trwam.

Program:

godz. 12:30 – Różaniec
godz. 13:00 – Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny pt.: “A to Polska właśnie”
godz. 14.30 Program w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt.: „Czyńcie Prawdę z Miłością”  w wykonaniu Haliny Łabonarskiej, Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia
godz. 15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 15:30 Msza św., której będzie przewodniczył i wygłosi homilię ks. kard. Stanisław Dziwisz

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj