XIX Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian na Jasnej Górze

Już po raz kolejny w pierwszą niedzielę lipca w Częstochowie odbywa się Zjazd Kresowian. W tym roku przypada on w kulminacyjnym momencie obchodów 70 rocznicy zbrodni wołyńskiej.

Uroczystości zainaugurował o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Msza św. Jasnogórski Zjazd organizowany jest w okresie kulminacji obchodów 70. rocznicy ludobójstwa, dokonanego przez OUN UPA na Kresach, w przeddzień rocznicowych uroczystości w Warszawie.

Z Jasnej Góry będziemy wołać o prawdę i pamięć o zbrodni na Kresach – mówi Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.

Audio MP3
Pobierz

Jednym z głównych punktów zjazdu jest „Niedokończona Msza Wołyńska”, która składa się z kilku części m.in.: prezentacji multimedialnej, spektaklu teatralnego, pokazu filmów, archiwalnych fotografii, starych kronik i muzyki. W ten sposób zostaną ukazane losy Polaków mieszkających na Kresach.

Współrealizatorami zjazdu jest IPN oraz patriotyczna młodzież, która pragnie w szczególny sposób uczcić pamięć Dzieci Kresów prezentując podczas obchodów prezentację multimedialną.

Przyjęcia honorowego patronatu odmówił Prezydent Bronisław Komorowski.

Audio MP3
Pobierz

Na zakończenie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodych Polaków z zespołu wokalnego „Faustyna” z Wołynia.

swiatowy zjazd kresowian jasna góra

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj