XII Dzień Papieski w Lublinie

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie w ramach obchodów Dnia Papieskiego w niedzielę.

Jak podkreślił ks. Jan Drob, prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Dzień Papieski jest bardzo dobrą okazją do tego by powracać do nauczania Ojca Świętego na temat rodziny. Temat ten jest w sposób szczególny trafny, gdyż to właśnie małżeństwo i rodzina znajdowały się w centrum nauczania Papieża Polaka.

Jak co roku podczas obchodów Dnia Papieskiego odbywać się będzie zbiórka publiczna, w którą włączyć się może każdy. Kwesta odbędzie się w dniach 12-14 października w Lublinie i kilku innych miejscowościach min. w Puławach, Kraśniku, Chełmnie, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym, oraz wielu innych miejscach. Główny sztab zbiórki będzie mieścił się w Lublinie, przy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży na Krakowskim Przedmieściu. Akcja ta prowadzona będzie na rzecz uzdolnionych młodych ludzi, wspieranych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tyś. zł.

Organizacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została zawiązana w 2000 roku, w celu upamiętnienia Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Papieża, dla którego ważni i bliscy sercu byli młodzi ludzie, pragnący pogłębiać swoją wiedzę. Fundatorem Fundacji z siedzibą w Warszawie jest Konferencja Episkopatu Polski. Kierują nią Rada i Zarząd Fundacji z ks. kard. Kazimierzem Nyczem na czele. Natomiast przewodniczącym Zarządu jest ks. prał. Jan Drob.

Głównymi celami tej organizacji są: wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz mediów chrześcijańskich w Polsce, promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, a także pomoc młodzieży, chcącej się kształtować jednak nie mającej dobrego dostępu do edukacji. Pomoc uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży odbywa się nie tylko na płaszczyźnie materialnej, ale także przez formację, której wyrazem są choćby obozy wakacyjne czy językowe. Poprzez takie wsparcie, jak podkreśla ks. prał. Jan Drob budowany jest żywy pomnik Janowi Pawłowi II. Programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów. Ponad 150 ukończyło już studia.

Od 2002 roku fundacja wraz z dwiema uczelniami wyższymi organizuje Konkurs Akademicki o stypendium i indeks im. bp Jana Chrapka. Natomiast od 2008 roku przeznacza drogą konkursu 12 indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej i nauk politycznych dla maturzystów z małych miejscowości.

Fundusz stypendialny można wesprzeć wysyłając SMS pod numer 7250 ( koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer 704207250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie wręczenie nagród Totus, które są corocznie wręczane przez fundację osobom i instytucjom, które poprzez swą działalność promują nauczanie Jana Pawła II. Tegoroczni nominowani do tej nagrody to m.in.: ks. abp Alfons Nossol, dziennikarz Jacek Moskwa, pisarka Barbara Wachowicz, Fundacja „Dom Nadziei”, Sekcja Polska Radia Watykańskiego. Laureaci zostaną wyłonieni w sobotę, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim. Poniżej podajemy cały program uroczystości.

 

Program:

12-14.10.2012 – Zbiórka publiczna na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

13.10.2012 – „Miłość i odpowiedzialność” – wielkie czuwanie młodych. Początek, o godzinie 20.00 w Archikatedrze Lubelskiej, a zakończenie eucharystią o północy (Apel Jasnogórski, świadectwa, Eucharystia).

14.10.2012 – XII Dzień Papieski i Dzień Edukacji Narodowej – Msza św. w Archikatedrze, godz. 17.00 pod przewodnictwem Ks. Bp Artura Mizińskiego. Zbiórka pieniędzy przy kościołach na Fundusz „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

16.10.2012 – „Bieg Papieski” organizowany przez Fundację Niepodległości, parafię Św. Krzyża, Środowiskowy Hufiec Pracy i in.

16.10.2012 – Kościół Św. Rodziny. Uroczysta eucharystia, godz. 18. 00. Po Mszy Św. o godz. 19. 00 – Koncert 11 chórów szkolnych i orkiestry symfonicznej: „Młodzi w hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Rozdanie stypendiów z Funduszu im. abpa Józefa Życińskiego „Świadkowie Bożego Piękna”.

19.10.2012 – godz. 17.30. Pielgrzymka Metropolitalnego Seminarium Duchownego do kościoła bł. Jana Pawła II

21.10.2012 – Festyn Rodzinny – „Świętowanie z bł. Janem Pawłem II”, przy parafii Bł. Jana Pawła II, organizowany przez parafię i Centrum Jana Pawła II.

22.10.2012 – uroczystość odpustowa w parafii bł. Jana Pawła II na ulicy Fulmana 9 w Lublinie, godz. 18.00, liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.

 

 

RIRM

drukuj