fot. twitter.com/EpiskopatNews

Wspomnienie ks. abp. Henryka Hosera

Do domu Ojca odszedł ks. abp Henryk Hoser. Pod koniec lipca 2021 roku trafił do szpitala. Jego stan był bardzo poważny. Zmarł 13 sierpnia br. w godzinach wieczornych. Miał 78 lat.

Ksiądz arcybiskup Henryk Hoser był człowiekiem głębokiej wiary.

– Misyjność i troska o życie, małżeństwa i rodzinę to trzy elementy, które wyraźnie są związane z księdzem Arcybiskupem – wspominał ks. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Przez 9 lat ks. abp Henryk Hoser był pasterzem diecezji warszawsko-praskiej. Był także lekarzem i misjonarzem.

– Był lekarzem ciał i dusz ludzkich – mówił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.

Ks. abp Henryk Hoser posługiwał m.in. jako wizytator apostolski w Rwandzie. Był także sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W ramach KEP pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych.

– Zawsze starał się bronić tego, co najważniejsze – podkreślił ks. abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański.

Ksiądz Arcybiskup był wielkim obrońcą godności ludzkiego życia.

– Pozostał w mojej pamięci i modlitwach jako człowiek głębokiej wiary i umiłowania prawdy o człowieku, zwłaszcza gdy chodzi o prawdę o dziecku poczętym i świętości życia. Pozostał w pamięci jako mężny obrońca życia każdego człowieka i jego godności – wspominał ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Jako lekarz ks. abp Henryk Hoser był wiarygodnym głosicielem prawd dotyczących wartości życia.

– W naszych dyskusjach – ja jestem lekarzem i ks. abp Henryk Hoser też był lekarzem – rozumieliśmy się lepiej. To wpływało na rozumienie wielu problemów. Można było również mocnym głosem sprzeciwiać się in vitro, czyli metodzie zapłodnienia pozaustrojowego – wskazała prof. Alina Midro, lekarz, genetyk kliniczny, członek zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy KEP.

W rozmowach –  jak powiedziała prof. Alina Midro – ks. abp Henryk Hoser zawsze podkreślał, że musimy poszukiwać prawdy.

Duchowny od 2018 r. był wizytatorem apostolski w Medjugorie.

– Dzisiaj Medjugorie jest mu ogromnie wdzięczne za to, że został posłany przez Papieża, aby usystematyzować wszystkie rzeczy. […] Wszyscy są mu wdzięczni, a zwłaszcza młodzież i pielgrzymi, którzy mogą spokojnie przyjeżdżać, modlić się i wiedzą, że zostaną tam otoczeni posługą duszpasterską – wyjaśnił  ks. abp Tadeusz Wojda SAC.

Śp. ks. abp Henryk Hoser pozostanie także w pamięci Rodziny Radia Maryja jako wielki przyjaciel Radia Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl