fot. PAP/Artur Reszko

Ks. bp Romuald Kamiński następcą ks. abp. Henryka Hosera

Ks. biskup Romuald Kamiński będzie następcą ks. abp. Henryka Hosera w diecezji warszawsko-praskiej, po jego przejściu na emeryturę jesienią – poinformowało dziś biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Ojciec św. Franciszek mianował dotychczasowego księdza biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Romualda Kamińskiego księdzem biskupem koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej. Biskup koadiutor wspiera biskupa diecezjalnego, a gdy ten przejdzie na emeryturę, ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezjalnego.

Ks. bp Romuald Kamiński ma 66 lat, od 2005 roku jest biskupem. W Konferencji Episkopatu Polski przez wiele lat pełnił między innymi funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W styczniu 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Dialogu przyznawanym przez członków Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Ksiądz Biskup Romuald Kamiński urodził się 7 lutego 1955 roku w Janówce. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku. Był wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem kardynała Józefa Glempa w latach 1983-1992. Od 1992 roku pełnił funkcję kanclerza kurii warszawsko-praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. 8 czerwca 2005 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej.

Poniżej wywiad z ks. bp. Romualdem Kamińskim.

PAP/RIRM

drukuj