Ks. abp H. Hoser: podwójne ofiary aborcji, dziecko, matka i ojciec

Szacunek dla istnienia życia jest podstawą naszego życia osobowego i społecznego oraz porządku międzynarodowego. Jeżeli bowiem choć raz zakwestionujemy, czy zrelatywizujemy wartość ludzkiego życia i prawo każdego człowieka do istnienia, wówczas wszystko staje się możliwe, łącznie z piekłem na ziemi – powiedział ks. abp Henryk Hoser. Ordynariusz warszawsko-praski w homilii podczas Mszy św. w katedrze św. Floriana w Warszawie apelował o ochronę każdego życia ludzkiego.

Ks. abp Henryk Hoser zwrócił uwagę na wartość życia każdego człowieka.

– Każdy człowiek, bez względu na jego pochodzenie, bez względu na jego przynależność, na jego wyznanie, na jego kulturę, bez względu na to kiedy i gdzie się urodził, gdzie zaistniał i w jakich okolicznościach, każdy człowiek obdarzony jest tchnieniem nieśmiertelności, jest tym, na którym zależy Bogu – podkreślał duchowny.

Ordynariusz warszawsko-praski zauważył, że w dyskusji nad kwestią ochrony każdego ludzkiego życia pomija się najważniejszy podmiot – dziecko.

– Gdy stoimy w sytuacji gdzie istota dyskusji, którą prowadzimy w Polsce na temat istnienia człowieka, jego początku i jego końca, jego wyjątkowości, która jest zakodowana z chwilą zaistnienia pierwszej komórki o odrębnym genomie, gdzie całe życie jest zakodowane w jego potencjale, wówczas gdy stawimy sobie takie pytania, okazuje się, że to co najistotniejsze to dziecko, które zaistniało jest nieobecne w debacie. Wszystko się liczy – dramaty, oczekiwania, emocje, uczucia – a dziecka nie ma. Nie daje mu się prawa do życia – wskazywał ks. abp Henryk Hoser.

Ksiądz arcybiskup przypomniał również, że za zabijanie dzieci nienarodzonych ludzie będą odpowiadali przed obliczem Boga. Nic tego nie zmieni – dodał duchowny.

– W końcu czasów, gdy wszyscy staniemy wobec Bożej sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia, świadkami naszych czynów będą nie tylko aniołowie, ale właśnie i te dzieci. One będą świadkami na Sądzie Ostatecznym. Nic tego nie zmieni, żadne ideologie, żadne gimnastyki słowne i semantyczne, żadne próby odmawiania człowieczeństwa człowiekowi od pierwszych chwil jego istnienia tego nie zmienią – akcentował ks. abp Henryk Hoser.

Ordynariusz warszawsko-praski podkreślił, że na świecie uśmiercanych jest 50 mln istnień ludzkich rocznie. Wspomniał również słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, która zaznaczyła, że świat nie zazna pokoju, dopóki będzie zabijać własne dzieci.

– Ktoś za to odpowie i kiedyś za to odpowie. Ten świat za to zapłaci. Taka jest prawda historyczna. Mówiła o tym św. Matka Teresa z Kalkuty, która była zanurzona w ludzkim cierpieniu i ludzkiej śmierci. Mówiła, że ten świat nigdy nie zazna pokoju, jeśli będzie zabijał własne dzieci – powiedział ksiądz arcybiskup.

Ks. abp Henryk Hoser wezwał również do modlitwy w intencji osób, które nie szanują życia poczętego.

– Chciałbym również prosić nas wszystkich, abyśmy modlili się za tych, którzy zdecydowanie pobłądzili i w tym pobłądzeniu popełniają jeszcze większe błędy, nie znajdując innego wyjścia, jak to, które będzie dla nich dożywotnim przekleństwem, bo pamięć o takim akcie jest nie do wymazania. (…) Prośmy o Boże Miłosierdzie w solidarnej modlitwie za wszystkich, a więc za podwójne ofiary aborcji, jakim są dziecko, matka i ojciec, wszystkich, którzy są odpowiedzialni za ten największy dar jaki człowiek otrzymał od Boga, czyli jego własne istnienie – apelował ordynariusz warszawsko-praski.

* * *

Homilia ks. abp. Henryka Hosera: 


RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl