fot. https://twitter.com/RodzinaKalisz

Wsparcie edukacji kobiet w Republice Środkowej Afryki

75 tysięcy złotych na edukację kobiet w Republice Środkowej Afryki – to dar od wiernych z diecezji kaliskiej.

Republika Środkowej Afryki jest pogrążona w konflikcie od 2013. Codziennością są walki pomiędzy armią a bojówkarzami. Łupem rebeliantów bardzo często padają kobiety oraz dziewczynki. Są one wykorzystywane, a niekiedy także stają się ofiarami handlu ludźmi. Kobiety, które zostaną zgwałcone, nie mają tam żadnej przyszłości.

– Tam, żeby przywrócić godność kobiecie, trzeba jej dać narzędzie do utrzymania siebie i swojej rodziny – przypomniał ks. prof. Waldemar Cisło, Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Takie narzędzie otrzyma 120 kobiet z Republiki Środkowej Afryki. Wierni z diecezji kaliskiej zebrali 75 tysięcy złotych, które za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zapewni młodym mamom dostęp do edukacji.

– Opłacenie rocznego czesnego w wysokości 40 euro. Natomiast drugi ten szerszy pakiet to jest wyprawka, która pozwala absolwentkom szkoły na rozpoczęcie samodzielnej działalności zawodowej, która pozwala utrzymać ich, rodzinę i dzieci, które często mają – wskazał Tomasz Zawal, dyrektor Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu.

W diecezji Bouar, w Republice Środkowej Afryki  funkcjonuje szkoła. Kobiety mogą szkolić się jako kucharki, fryzjerki czy krawcowe. Po trzyletnim pobycie w szkole kobiety mają fach, ale oprócz tego otrzymają niezbędne przedmioty do wykonywaniu zawodu. To ratunek dla wielu kobiet, bo zostają one uchronione przed prostytucją i mogą zarabiać same na siebie.

TV Trwam News

drukuj