Wielki Piątek Męki Pańskiej

Wielki Piątek to dzień Męki i Śmierci Chrystusa. Sprawowana Liturgia zaprasza nas do rozważania biblijnego opisu Męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia Krzyża Świętego.

Wielki Piątek to dzień najgłębszej żałoby i jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Zamiast niej jest Liturgia, której centrum stanowi adoracja Krzyża. Ostatnią częścią uroczystości, tego dnia, jest procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego.

Ojciec Św. Franciszek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra w Watykanie. Homilię wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa.

Podkreślił w niej, że śmierć Chrystusa była najwyższym dowodem Bożego Miłosierdzia wobec grzeszników. Okazując nam miłosierdzie Bóg staje się sprawiedliwością – powiedział włoski kapucyn. Wyjaśnił, że Jezus nie przeciwstawił miłosierdzia sprawiedliwości, ale prawu odwetu: oko za oko, ząb za ząb”.

Przebaczając grzechy, Bóg nie rezygnuje ze sprawiedliwości, rezygnuje z zemsty; nie chce śmierci grzesznika, ale aby się on nawrócił i żył. Jezus na krzyżu nie prosił Ojca o pomszczenie Go – powiedział ojciec Raniero Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego nawiązując do wtorkowych ataków terrorystycznych w Brukseli powiedział, że niezależnie od tego, jak daleko może posunąć się nienawiść ludzi, miłość Boga była i będzie zawsze silniejsza.

O. Raniero Cantalamessa przekonywał, że świat może uratować miłosierdzie Boże wobec ludzi oraz ludzi wobec siebie nawzajem. To także ratunek dla zagrożonej dziś wartości małżeństwa i rodziny.

– Miłosierdzie sprawia, że od erosa dochodzi się do agape, miłości poszukującej, ofiarnej i pozbawionej namiętności. Bóg „lituje się nad człowiekiem”. Czyż mąż i żona nie powinni litować się nad sobą? I czy nie powinniśmy my, którzy żyjemy we wspólnocie, litować się nad sobą nawzajem zamiast się osądzać? – dodał ojciec Raniero Cantalamessa.

Biskup Rzymu późnym wieczorem wziął także udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Transmisję przeprowadziła TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj