Wielka Sobota w Hiszpanii

W Hiszpanii na ulicę wychodzą dzisiaj ostatnie procesje. Zgodnie z tradycją sobota to dzień, w którym wierni towarzyszą Maryi opłakującej w samotności śmierć swojego Syna.

Wielka Sobota to przede wszystkim dzień Maryi. Ulicami miast przechodzą pokutnicy, którzy niosą piękne figury Matki Bożej Bolesnej, Matki Bożej Płaczącej czy też Matki Bożej Samotnej. Figury wykonane przez znanych artystów pochodzą nawet z XVI w. Na delikatnych twarzach widać łzy, cierpienie i ból po śmierci Syna. Na uczestnikach procesji szczególnie duże wrażenie robi przejmujące spojrzenie Maryi, które wydaje się przenikać do głębi serca.

Nic więc dziwnego, że na twarzach pojawiają się łzy wzruszenia. Zgodnie z tradycją wierni towarzyszą dzisiaj Maryi w jej bólu i cierpieniu. W Maladze odbywa się tzw. „Celebracja samotności Maryi”. Jest ona pamiątką po Mszy św., jaką ponad 250 lat temu pozwolił celebrować, na mocy specjalnego przywileju, papież Benedykt XIV. Była to jedyna Msza św., jaką odprawiano na całym świecie w Wielką Sobotę. Papież Jan Paweł II zastąpił ją obecnym obrzędem.

Dla hiszpańskiej Polonii dzisiejszy dzień to przede wszystkim święcenie pokarmów wielkanocnych. Rodacy tłumnie wypełniają kościoły, w których jest Msza św. w języku polskim. Barwnie przybrane koszyczki z przygotowanymi do poświęcenia pokarmami przyciągają uwagę Hiszpanów w metrze czy w autobusie. Niekiedy sami włączają się do polskiej tradycji i przynoszą swoje pisanki.

o. Marek Raczkiewicz CSsR /RIRM

drukuj