fot. pixabay.com

Watykan: Polscy księża biskupi z wizytą Ad Limina Apostolorum

Polscy księża biskupi rozpoczęli w Watykanie wizytę Ad Limina Apostolorum, czyli odwiedziny grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym czasie duchowni z Polski przedstawią Ojcu Świętemu sprawozdanie na temat stanu swoich diecezji.

Wizytę Ad Limina Apostolorum księża biskupi z całego świata składają zazwyczaj co pięć lat. Polscy duchowni przybyli po ponad siedmiu latach od pierwszej wizyty za pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka.

– Biskupi przez cały tydzień rozmawiają w kongregacjach, w dykasteriach Kurii Rzymskiej na tematy duszpasterskie, np. co dzieje się w ich diecezjach, jak żyje Kościół lokalny – mówi ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Wizyta polskich księży biskupów w Watykanie ma trzy cele. Jednym z nich są odwiedziny grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła – wskazuje ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Drugim jest przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnego Ojcu Świętemu, czyli wizyta u żyjącego Piotra naszych czasów. Trzecim celem jest wzrost wiary – wyjaśnia ks. abp Stanisław Gądecki.

Najważniejszym wydarzeniem wizyty Ad Limina jest audiencja u Papieża i przemówienie, jakie wygłasza on na zakończenie do wszystkich księży biskupów, wskazując na główne zadania, problemy i wyzwania lokalnego Kościoła. Głównym celem odwiedzin jest również umocnienie więzi z Biskupem Rzymu – mówi ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

– Biskupi całego świata chcą umocnić więź z Papieżem oraz wiarę i będą dzielić się własnym doświadczeniem wiary przeżywanej w kościołach lokalnych – zaznacza ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Polscy księża biskupi przedstawią Ojcu Świętemu sprawozdanie dotyczące stanu swoich diecezji. Każdego dnia wizyty będą odwiedzać watykańskie dykasterie. W poniedziałek odwiedzili Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Podjęto temat sytuacji małżeństw, rodzin i młodych.

– Sprawami ważnymi w Kościele polskim na pewno są: obrona rodziny i stawianie na budowanie rodziny chrześcijańskiej, obrona sakramentu małżeństwa, obrona życia, sprawa powołań kapłańskich – wylicza ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Do końca października Stolicę Apostolską odwiedzą cztery grupy księży biskupów z Polski. W piątek papież Franciszek przyjmie pierwszą grupę polskich księży biskupów – z diecezji: warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej.

TV Trwam News

drukuj