fot. PAP/EPA

Watykan: Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w 60. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Mija 60 lat od otwarcia Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek sprawował Mszę św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Podczas Eucharystii z okazji rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że 60 lat temu Kościół po raz pierwszy w historii poświęcił Sobór na stawianie pytań samemu sobie, na refleksję nad własną naturą i misją.

Zawsze istnieje pokusa, by zacząć od „ja”, a nie od Boga, by postawić nasze plany działania przed Ewangelią, by dać się ponieść wiatrowi światowości, by gonić za modami czasu lub odrzucić czas, który Opatrzność nam daje, byśmy zawrócili. Jednak uważajmy; zarówno progresywizm, który podąża za światem, jak i tradycjonalizm, który opłakuje świat miniony, nie są dowodami miłości, lecz niewierności. Są to pelagiańskie egoizmy, które przedkładają własne upodobania i plany nad miłość, która podoba się Bogu, miłość prostą, pokorną i wierną – mówił Papież.

Ojciec Święty apelował, abyśmy odkryli na nowo Sobór, by przywrócić prymat Bogu, temu, co istotne, Kościołowi, który byłby szalony z miłości do swego Pana i do wszystkich ludzi przez niego umiłowanych, bo – jak mówił Papież – Kościół zakochany w Jezusie nie ma czasu na starcia, jady i polemiki.

Ojciec Święty zachęcał do tego, by Kościół był przeniknięty radością.

Jeśli się nie raduje, to zaprzecza sobie samemu, bo zapomina o miłości, która go stworzyła. A jednak, jak wielu z nas nie potrafi żyć wiarą z radością, bez szemrania i bez krytykowania? Kościół zakochany w Jezusie nie ma czasu na starcia, jady i polemiki. Niech Bóg nas uwolni od bycia krytycznymi i niecierpliwymi, zgorzkniałymi i zagniewanymi. Jest to nie tylko kwestia stylu, ale miłości, bo ten, kto kocha – jak uczy św. Paweł apostoł – wszystko czyni bez szemrania – powiedział Ojciec Święty.

Papież Franciszek wezwał, abyśmy powrócili do Soboru, by wyjść z naszych ograniczeń i pokonać pokusę skoncentrowania się wyłącznie na sobie.

Przed ołtarzem w Bazylice św. Piotra w Watykanie wystawiono szklaną trumnę ze szczątkami św. Jana XXIII, który otworzył Sobór Watykański II.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl