W sierpniu z Warszawy wyruszy 9 pielgrzymek na Jasną Górę

W sierpniu z Warszawy wyruszy 9 pielgrzymek na Jasną Górę. Do Częstochowy pielgrzymować będą m.in. studenci, żołnierze, rodziny, niepełnosprawni, bezdomni, rowerzyści i rolkarze. Pierwsi pątnicy wyruszą na Jasną Górę z Warszawy 5 sierpnia.

38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (WAPM) pójdzie do Częstochowy pod hasłem: „Niech zstąpi Duch Twój!”. To słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Jak informują organizatorzy WAPM, trasa przemarszu liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km. W pielgrzymce idzie zazwyczaj ok. 3,8 tys. pątników zrzeszonych w kilkunastu grupach liczących od 80 do 350 osób. WAPM przemierza szlak przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Zapisy na tę pielgrzymkę prowadzone będą w krużgankach kościoła św. Anny, od 2 do 4 sierpnia w godz. 9.00 – 19.30. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sprzed katedry polowej Wojska Polskiego – również 5 sierpnia – wyruszy licząca ok. tysiąc osób Pielgrzymka Żołnierzy. Na szlaku połączy się ona z WAPM. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa, podobnie, jak w poprzednich latach, obok polskich wojskowych wezmą w niej udział także żołnierze państw NATO. Natomiast 13 i 14 sierpnia do pielgrzymki dołączą uczestnicy pielgrzymek Straży Granicznej, a także funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

„Nasza grupa wpisuje się w pielgrzymkę akademicką, ale mamy własny program duchowy, dostosowany do potrzeb żołnierzy. Jednym z kulminacyjnych punktów naszej pielgrzymki będzie msza św., którą 14 sierpnia na tzw. Przeprośnej Górce w Siedlcu Mirowskim odprawi dla nas biskup polowy WP Józef Guzdek” – powiedział ks. Kępa.

5 sierpnia z kościoła św. Józefa przy ul. Deotymy wyruszą natomiast pątnicy 27. Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych. Jej organizator, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, zadbał o to, by cała trasa była dostępna dla osób na wózkach. Razem z osobami niepełnosprawnymi na pielgrzymi szlak wyruszy także 55 bezdomnych, podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego. Przez całą drogę będą oni pchali wózki niepełnosprawnych i będą pomagali im w pokonywaniu drogi. Zapisy na tę pielgrzymkę odbędą się od 2 do 4 sierpnia przy ul. Deotymy 41, w godz. 9.00-19 oraz w dniu wyjścia i na trasie marszu.

Mszą św. o godz. 7.00 w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej rozpocznie się 5 sierpnia 35. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus”. Jej tegoroczne hasło brzmi: „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”. Zapisy odbędą się w parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej 72 od 1 do 4 sierpnia, w godz. 17.00-20.00. Trasa pielgrzymki liczy 315 km, a pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin (PPPR) została utworzona w 1984 r. przez członków Kościelnej Służby Porządkowej „Totus Tuus”.

Pod hasłem „Z Maryją wolni” 6 sierpnia po mszy św. w kościele Świętego Ducha, wyruszy Warszawska Pielgrzymka Piesza. W tym roku Ojcowie Paulini organizują ją już po raz 307. Jak podkreślają, hasło pielgrzymki nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pątnicy będą dziękować Bogu za dar niepodległości Polski i prosić Go o umiejętne jej zagospodarowanie. Uczestnicy będą odmawiali pochodzącą z 1915 r. „Litanię Narodu Polskiego” do świętych i błogosławionych w historii Kościoła w Polsce „w duchu dziękczynienia i prośby”. Odnowią też „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego”, który został proklamowany na Jasnej Górze 3 maja 1966 r. z okazji 1000-lecia chrztu Polski.

Zdaniem organizatorów, podobnie, jak w poprzednich latach, na trasę WPP wyruszy ok. 6 tys. osób. Jej trasa liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Na tę pielgrzymkę można się zapisać się od 2 do 5 sierpnia w kościele oo. paulinów pw. Świętego Ducha przy ul. Długiej 3.

6 sierpnia, po modlitwie porannej o godz. 5.45 w kościele akademickim św. Anny, wyruszy natomiast Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup „17”, organizowana przez księży pallotynów. Jej tegoroczne hasło brzmi: „Duch prowadzi nas przez Maryję”. Pielgrzymka składa się z 15 grup, z których największe liczą około 200 osób, a najmniejsze 40.

Na Jasną Górę z Warszawy pielgrzymować będą także rowerzyści. Jedna Pielgrzymka Rowerowa wyjedzie 11 sierpnia sprzed świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i dotrze na miejsce 14 sierpnia. Rowerzyści mogą do stolicy wracać autokarem – wtedy trasa przejazdu wyniesie 283 km. Niektórzy zdecydują się na powrót rowerem. Wtedy w obie strony pokonają 568 km.

Druga grupa rowerzystów ruszy na Jasną Górę 22 sierpnia z parafii św. Łukasza Ewangelisty na Jelonkach. Na tę pielgrzymkę można się zgłaszać poprzez pocztę elektroniczną pisząc na adres [email protected]. Można też zrobić to osobiście 29 lipca po mszy św. o godz. 18.00 w parafii św. Łukasza Ewangelisty na Jelonkach.

16 sierpnia – pod hasłem „Za Twoją miłość macierzyńską dziękujemy Ci, Maryjo” – sprzed konkatedry Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamionku wyruszy 35. Praska Pielgrzymka Piesza. Jej organizatorem jest Ruch Pomocników Matki Kościoła. W nocy z 25 na 26 sierpnia pielgrzymi będą czuwać w kaplicy cudownego obrazu. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 26 sierpnia, w święto Matki Bożej Częstochowskiej. Zapisy odbędą się w dniach 14-15 sierpnia w godz. 15.00-19.00 w konkatedrze. Do pielgrzymki będzie można dołączyć na jej trasie.

Dwie 50-osobowe grupy pątników na rolkach wyruszą z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów 22 sierpnia, by zdążyć do Częstochowy na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Lista uczestników już się zapełniła, jednak chętni mogą zapisać się na listę rezerwową. Jest ona dostępna na stronie www.rolkowa.pl

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl