Solidarność protestuje przeciw profanacji Cudownego Obrazu

Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko profanacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

W przyjętym stanowisko solidarność wyraża głębokie oburzenie wobec skandalicznego aktu profanacji narodowej świętości dla większości Polaków. Jako katolicy i obywatele wolnego, demokratycznego kraju, chcemy mieć pełne prawo do wyznawania naszej wiary i poszanowania jej symboli – stwierdzono. Napisano, że niepodległość, solidarność, ład społeczny i poszanowanie godności osoby ludzkiej. Wyrażono oburzenie wobec postawy niektórych środowiskach politycznych.

***

Lublin, 20.12.2012 r.

Stanowisko Zarządu Regionu Środkowowschodniego
NSZZ „Solidarność”
w sprawie profanacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

Wyrażamy głębokie oburzenie wobec skandalicznego aktu profanacji, jaki miał miejsce w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Wizerunek Czarnej Madonny to od wieków narodowa świętość dla większości Polaków.
Obraz ten jednoczył nas przez wieki, w okresie zaborów, w czasie totalitaryzmów, dodawał sił i wspierał w walce o wolność. Dziś jest dla nas centralnym punktem pielgrzymek i miejscem szczególnego kultu. Jak mówił bł. Jan Paweł II, tutaj bije serce narodu i tutaj jest duchowa stolica Polski. Nasz wielki rodak podczas każdej wizyty w Ojczyźnie nawiedzał Jasną Górę i modlił się przed Cudownym Obrazem. Przed tym obrazem klękali z nadzieją Polacy, wśród nich królowie i biskupi. Nigdy żaden Polak nie odważył się podnieść ręki na święty, jasnogórski wizerunek.
Jako katolicy i obywatele wolnego, demokratycznego kraju, chcemy mieć pełne prawo do wyznawania naszej wiary i poszanowania jej symboli. Zwłaszcza, że nasza Ojczyzna właśnie Kościołowi Katolickiemu zawdzięcza obronę takich wartości, jak wolność, prawda, niepodległość, solidarność, ład społeczny i poszanowanie godności osoby ludzkiej. Profanacja Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej obraziła nie tylko ludzi wierzących, ale także tych wszystkich, dla których Jasna Góra jest wciąż symbolem wolności ducha polskiego Narodu, a sam obraz, jako arcydzieło sztuki, należy do największych skarbów kultury polskiej, europejskiej i ogólnoludzkiej.
Propagowanie antychrześcijańskich postaw i zachowań – walka z krzyżem
w przestrzeni publicznej – w naszym przekonaniu doprowadziło do tego haniebnego czynu. Szokuje nas, ze znajduje on obrońców w niektórych środowiskach politycznych.
Łączymy się we wspólnej modlitwie ekspiacyjnej za ten akt profanacji oraz
w modlitwie za jego sprawcę i wszystkich, którzy atakami na wiarę i Kościół osłabiają podstawy polskiej tożsamości.
Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że podobne zajścia nie będą miały już nigdy miejsca.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl