Polska młodzież złoży uroczyste wyznanie wiary

W Rzymie rozpoczyna się dziś 35. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. Swój udział w spotkaniu zgłosiło około 12 tys. młodych Polaków.

Młodzież z Polski złoży Narodowe Wyznanie Wiary. Ogłaszając Rok Wiary Ojciec Święty Benedykt XVI zaprosił wiernych do wyznawania wiary w Rzymie przy grobach apostołów. Tak więc 35. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się właśnie w Rzymie, gdzie od dziś do 2 stycznia młodzi z krajów europejskich będą mogli dotknąć korzeni wiary i doświadczyć żywego Kościoła. Obok tradycyjnych czuwań modlitewnych i spotkań w grupach, które zawsze towarzyszą pielgrzymkom, organizowanym przez wspólnotę z Taizé, w niedzielę Świętej Rodziny zaplanowano modlitwę z Ojcem Świętym. Odbędzie się ona w Bazylice św. Piotra.

W ramach rzymskiego spotkania Polska młodzież przeżywać będzie szczególnie ważny moment.

-„Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży we współpracy z ekumeniczną wspólnotą braci z Taizé postanowiło wykorzystać młodzieżowe spotkanie w Rzymie do zorganizowania Narodowego Wyznania Wiary dla polskiej młodzieży” – zaznaczył ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Młodzi Polacy 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, w Bazylice św. Pawła za Murami wezmą udział w dwugodzinnym narodowym spotkaniu pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego papieskiej Rady do spraw Świeckich. W spotkaniu uczestniczyć będzie m.in. ks. bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

– „Z informacji od brata Marka ze wspólnoty z Taizé, który jest już w Rzymie, wiemy, że zgłosiło się około 12 tys. młodych Polaków. Mamy nadzieję, że Bazylika św. Pawła za murami w Nowy Rok będzie rzeczywiście wypełniona po brzegi polską młodzieżą” – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski.

W pierwszej części dwugodzinnego spotkania młodzi Polacy zaangażowani w różne dzieła podzielą się świadectwem z ewangelicznej pracy. W drugiej części młodzi wraz z ks. kard. Stanisławem Ryłką odprawią liturgiczne Nieszpory. Po czym, przy grobie Apostoła Narodów, św. Pawła, polska młodzież złoży uroczyste wyznanie wiary.

– „Wszyscy otrzymają tekst Nieszporów i specjalnie przygotowane świeczki. Chcemy, aby była to godzina światła – światła wiary” – zapowiedział ks. Grzegorz Suchodolski.

Tegoroczne spotkanie jest jednym z etapów przeżywania przez młodzież Roku Wiary. Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży w Polsce przygotowało specjalny program duszpasterski, któremu towarzyszy zawołanie „Wiem, komu uwierzyłem”. Spotkanie w Rzymie to również jedno z najważniejszych wydarzeń na drodze przygotowań do 28. Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu przyszłego roku odbędą się w Rio de Janeiro.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj